Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:46 pm

Spotrebitelia v prieskume ECB očakávajú spomalenie inflácie

Spotrebitelia v prieskume ECB očakávajú spomalenie inflácie

Podľa najnovších údajov z prieskumu ECB zverejnených v utorok spotrebitelia v eurozóne očakávajú v nasledujúcich 12 mesiacoch spomalenie inflácie. Predtým spotrebitelia v EÚ očakávali zvýšenie inflácie, čo spôsobilo, že situácia bola pre tvorcov politík alarmujúca.

Ak sa pozrieme na infláciu v EÚ, pred niekoľkými mesiacmi sa pohybovala v dvojcifernom pásme, odvtedy však klesla. Odborníci sa však domnievajú, že inflácia sa v roku 2025 zníži len na 2 %.

Koniec koncov, nemôžeme ignorovať, že nominálna mzda v eurozóne tiež rýchlo rástla, čo tvorcom politík sťažuje kontrolu inflácie.

Prognóza inflácie je stanovená na úrovni 4,1 %

Podľa prieskumu ECB sa spotrebitelia domnievajú, že inflácia do budúceho roka pravdepodobne klesne na 4,1 %. Ešte pred niekoľkými mesiacmi bola rovnaká prognóza stanovená na 5,0 %, čo svedčí o náznakoch zlepšenia nálady spotrebiteľov.

Podobne sa znížila aj prognóza inflácie na nasledujúce tri roky, a to z predchádzajúcej hodnoty 2,9 % na 2,5 %. Úradníci ECB uskutočnili prieskum po zozbieraní údajov od 14 000 dospelých osôb v krajinách EÚ. Zatiaľ sa zdá, že skokové zvýšenie prognózovanej inflácie počas marca sa podarilo zvrátiť, čo je dobré znamenie.

ECB uviedla, že inflačné očakávania medzi mladšou populáciou sa prikláňajú k, dolnej hranici. Na druhej strane, starší respondenti neočakávali rýchle zníženie inflácie.

Okrem toho spotrebitelia v EÚ predpovedali aj mierny rast miezd spolu s nižšou nezamestnanosťou v regióne.

Spotrebitelia však boli pesimistickí, pokiaľ ide o vyhliadky rastu bloku EÚ. Mnohí dokonca predpovedali možný hospodársky pokles v regióne EÚ.

Celkovo je prognóza inflácie podľa spotrebiteľov EÚ v súlade s tým, o čo sa snažia tvorcovia politík! To pravdepodobne posilní ECB, aby pokračovala vo svojej súčasnej politike boja proti inflačným tlakom v bloku.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top