Aktualizované 9 októbra, 2023 o 01:39 pm
Spotrebiteľská dôvera v Južnej Afrike sa v 3. štvrťroku zlepšila
Výsledky najnovšieho prieskumu ukazujú, že dôvera spotrebiteľov v Južnej Afrike sa v 3. štvrťroku 2023 zlepšila. Prispieva k tomu najmä zlepšenie hospodárskej situácie a nárast spotrebiteľských výdavkov.
Index, ktorý meria spotrebiteľskú dôveru, vydáva FNB a investori ho pozorne sledujú. V 2. štvrťroku 2023 bola hodnota indexu -25, ktorá sa v 3. štvrťroku 2023 zlepšila na -16. Aj keď je spotrebiteľská dôvera stále v záporných hodnotách, začala vykazovať známky zlepšenia.
Na africkom kontinente je Juhoafrická republika treťou najväčšou ekonomikou, a preto sa považuje za barometer na pochopenie hospodárskej situácie v Afrike. Medzi najväčšie problémy, ktorým Južná Afrika čelí, patrí znehodnotenie randu, vysoké úrokové sadzby a zvýšená frekvencia výpadkov elektrickej energie.
Inflácia CPI klesla na 4,7 %
Počas druhého štvrťroka sa index spotrebiteľskej dôvery dotkol nových miním, a tým vyvolal obavy u všetkých zainteresovaných strán. V treťom štvrťroku však spotrebiteľská dôvera zaznamenala pozoruhodný návrat, keďže domácnosti sú teraz ochotnejšie míňať peniaze.
Napriek nedávnemu zlepšeniu zostáva hospodársky pokrok v Južnej Afrike stále slabý. Stav sa však mierne zlepšil, keďže spotrebitelia už vidia svetlo na konci tunela.
Inflácia CPI v Juhoafrickej republike tiež klesla z vysokých 7,1 % na približne 4,7 %, čo je veľké zlepšenie. To zároveň vyvolalo nádej, že juhoafrická centrálna banka zastaví aj cyklus zvyšovania sadzieb.
Prieskum tiež ukázal, že ďalší pokles cien potravín umožní spotrebiteľom míňať viac peňazí. V dôsledku toho výsledky za 4. štvrťrok pravdepodobne prinesú zlepšenie objemu maloobchodných tržieb.
Vzťah medzi úrokovou sadzbou a infláciou je veľmi zložitý, a tak sťažuje Juhoafrickej republike riadenie rastu. Nakoniec nemôžeme ignorovať neblahý vplyv vysokých úrokových sadzieb na ekonomiku a to, ako poškodzujú dôveru spotrebiteľov.