Srí Lanka je blízko k získaniu 2 miliárd od Imf

Srí Lanka je blízko k získaniu 2 miliárd od Imf

Srí Lanka je na pokraji získania významnej pôžičky vo výške 2,9 miliardy dolárov od Medzinárodného menového fondu (MMF). Táto pôžička bude súčasťou štvorročného záchranného programu, ktorý MMF ponúka. Hovorí sa, že dohoda by sa mohla uskutočniť 20. marca. MMF v minulosti nebol ochotný ponúknuť Srí Lanke pôžičky, ale teraz sa zdá, že mení svoj postoj po tom, ako Srí Lanka získala finančné prostriedky od Číny.

Čína poskytuje pomoc Srí Lanke

Potvrdenie programu MMF so Srí Lankou prichádza v čase, keď krajina dostala prísľuby od všetkých svojich veriteľov. Krajina tak bude môcť získať potrebnú finančnú podporu, aby sa dostala z nedávnej finančnej krízy. Srí Lanka od získania nezávislosti od Spojeného kráľovstva v roku 1948 nikdy nečelila takejto hospodárskej situácii.

Napriek náročnej hospodárskej situácii srílanský prezident v utorok oznámil, že ekonomika vykazuje známky zlepšenia. Devízové rezervy krajiny však stále nepostačujú na dovoz. Program MMF uľahčí Srí Lanke získať finančné prostriedky od iných veriteľov.

Srí Lanka už splnila všetky požiadavky na získanie pôžičky od MMF a krajine vyjadrila podporu aj významná čínska banka. Vzhľadom na tento nedávny vývoj je veľká nádej, že správna rada MMF 20. marca pôžičku schváli. Je nepravdepodobné, že by rada MMF pridala do programu rokovania nejaké body, ktoré by znížili šance na získanie pôžičky.

Ak sa však pozrieme na históriu MMF, nie je veľa krajín, ktoré by z pôžičiek MMF profitovali. Napríklad Pakistan sa na MMF obrátil viac ako tucetkrát a stále čelí hospodárskym problémom.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top