Švédska inflácia vo februári vzrástla a dostala Riksbank pod tlak

Švédska inflácia vo februári vzrástla a dostala Riksbank pod tlak

Podľa najnovších údajov sa jadrová inflácia vo februári vo Švédsku zvýšila. Centrálna banka sa tak dostane pod tlak, aby počas aprílového zasadania predstavila ďalšie zvyšovanie sadzieb.

V skutočnosti bude musieť Riksbank zotrvať pri svojej prísnej politike niekoľko mesiacov, kým uvidíme pokles inflácie.

Švédska inflácia dosiahla 9,4 %

Inflácia vo Švédsku dosiahla 9,4 % a je veľmi blízko k vstupu do dvojciferného pásma. Celková inflácia sa však zväčša pohybovala blízko prognózy centrálnej banky.

Znepokojujúca je však skutočnosť, že to bude na Riksbank vyvíjať tlak, aby proti inflácii robila viac. A ak sa pozrieme na mieru inflácie po diskontovaní cien energií, medziročne vzrástla na 9,3 %, kým ešte pred mesiacom sa pohybovala okolo 8,7 %.

Prognóza stanovená Riksbankou sa pohybovala okolo 8,0 %, čo znamená, že inflácia už odhady centrálnej banky prekročila.

Analytici sa domnievajú, že ide o druhý mesiac po sebe, keď sa inflácii podarilo priniesť trhom prekvapenie. V skutočnosti sa inflácii podarilo prekvapiť dokonca aj švédsku centrálnu banku!

Niet pochýb o tom, že tento nárast inflácie sa stane hlavnou prioritou centrálnej banky. Preto je veľmi pravdepodobné, že počas aprílového zasadania dôjde k zvýšeniu sadzieb minimálne o 50 bázických bodov.

A ak sa centrálnej banke nepodarí udržať infláciu pod kontrolou, potom základná úroková sadzba vo Švédsku ľahko prekročí hranicu 4 %.

Po zverejnení správy o inflácii a zvýšení šancí na zvýšenie sadzieb zo strany Riksbank sa švédska koruna voči všetkým hlavným menám obrátila nahor.

Počas februárového zasadania centrálna banka predstavila zvýšenie sadzieb o 0,5 %, čo posunulo úrokovú sadzbu na 3 %. Po ďalšom zvýšení sadzieb o 25 až 30 bázických bodov sa základná sadzba dotkne úrovne 3,33 %.

Jedným z faktorov, ktorý by mohol Riksbank prinútiť, aby počas apríla k zvýšeniu sadzieb nepristúpila, je však pád dvoch hlavných bánk. Je však veľká pravdepodobnosť, že švédska centrálna banka nebude venovať veľkú pozornosť globálnej ekonomike.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top