Taiwanský vývoz v apríli klesol, zostáva nad prognózou

Prognóza HDP Taiwanu na 2. štvrťrok je podľa analytikov 0,8 %

Apríl je ôsmym mesiacom v rade, keď sa Taiwain zaoberal klesajúcim vývozom. Podľa odborníkov je dopyt po technologických výrobkoch mäkký, čo v konečnom dôsledku ovplyvňuje taiwanský vývoz.

Jedným z najväčších trhov Taiwanu je Čína a slabší dopyt po technologických výrobkoch znamená, že aj Čína sa menej spolieha na Taiwan.

Ak sa pozrieme na čísla, vývoz počas apríla klesol o 13,3 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Ak sa však pozrieme na číslo vývozu z marca, pokles predstavoval 19,1 %, čo nám napovedá, že situácia sa zlepšuje.

Taiwanské hospodárstvo čelí recesii

Taiwanské hospodárstvo je poháňané vývozom a nedávny pokles ho posunul do recesie. Ak sa pozrieme na čísla, vývoz elektronických súčiastok klesol v apríli o 8,6 % v porovnaní s predchádzajúcou hodnotou 15,74 miliardy USD.

Podobne aj vývoz polovodičových čipov klesol o 7,1 %, čo odhaľuje celkový negatívny trend v technologickom priemysle.

Pri pohľade do budúcnosti sa úradníci domnievajú, že vývoz za máj klesne o 12,5 % – 15,5 %. Pri porovnaní s číslami za apríl sa zdá, že situácia v taiwanskom vývoznom priemysle sa ešte zhorší.

Podľa taiwanského ministerstva slabé vývozy do zahraničia zostanú až do posledného štvrťroka 2023.

Na Taiwane pôsobí niekoľko firiem, ako napríklad TSMC, ktoré dodávajú čipy veľkým technologickým spoločnostiam, ako je napríklad Apple. V tejto oblasti majú teda taiwanské firmy zmluvy s veľkými spoločnosťami.

Celkovo bol vývoz Taiwanu v apríli zaznamenaný na úrovni 12,74 mld. Ministerstvo financií sa však domnieva, že sprísňovanie menovej politiky a globálna inflácia brzdia zahraničný dopyt.

Preto aj taiwanský vývoz do USA v rovnakom období klesol o 10,3 %. Počas marca sa experti znížili o 20,7 %, čo predstavuje výrazný pokles.

Podľa odborníkov súčasná finančná situácia vo svete sťažuje Taiwanu zvýšenie jeho vývozu. Ak sa teda situácia v tejto oblasti nezmení, súčasná situácia na Taiwane zostane rovnaká alebo sa dokonca zhorší.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top