Taliansky minister Giorgetti varuje Ecb pred rizikom recesie

Taliansky minister Giorgetti varuje Ecb pred rizikom recesie

Výhľad talianskej ekonomiky sa v poslednom období zlepšil, ale vyššie úrokové sadzby ECB predstavujú vážne riziko pre rast. Preto jeden z talianskych ministrov poslal ECB (Európskej centrálnej banke) varovanie!

Giancarlo Giorgetti dal jasne najavo, že používanie menovej politiky ako nástroja na boj proti inflácii nestačí. Dodal, že boj proti inflácii by mohol mať vyššiu cenu v podobe recesie.

Len minulý mesiac Giorgetti kritizoval rozhodnutie centrálnej banky zaviesť zvýšenie sadzieb o 50 bázických bodov. V tom čase bol bankový sektor pod silným tlakom a pre Credit Suisse existovalo vážne riziko.

Ekonomická prognóza Talianska na rok 2023 stanovená na úrovni 0,6 %

Minister tiež potvrdil, že v prvom polroku došlo v talianskej ekonomike k viacerým zlepšeniam. Na základe toho sa aktualizovaná prognóza hospodárskeho rastu Talianska na rok 2023 teraz pohybuje okolo 0,6 %.

Dodal tiež, že Európska únia bude mať problémy s opätovným zavedením svojich rozpočtových pravidiel. V súčasnosti zostávajú tieto pravidlá pozastavené až do konca roka 2023.

Predtým krízové roky COVID ustúpili uvoľneným rozpočtovým pravidlám, ktoré umožnili európskym ekonomikám zaznamenať rast. Teraz, keď sa Európa vracia do prostredia vyšších úrokových sadzieb v prostredí inflácie, však bude ťažké dosiahnuť pozitívny hospodársky rast.

Vo februári 2023 bola v Taliansku zaznamenaná inflácia na úrovni 9,2 %, čo je veľmi blízko dvojcifernej hodnoty 10 %. Hoci v poslednom období v dôsledku vysokých úrokových sadzieb klesá, vniesla do talianskej ekonomiky nové riziko.

Podľa talianskeho ministra je teraz krajina vystavená väčšiemu riziku, že bude čeliť recesii v dôsledku vysokých úrokových sadzieb. Krátku epizódu bankovej krízy sme už v USA a Európe zažili.

Existujú obavy, že banková kríza, ktorej sme boli svedkami, bola len začiatkom a vážnejšia banková kríza čaká len za rohom.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top