Továrenská aktivita v Ázii oslabuje v súvislosti s klesajúcim dopytom

Továrenská aktivita v Ázii oslabuje v súvislosti s klesajúcim dopytom

Údaje o aktivite ázijských tovární za marec naznačujú, že produkciu poškodzuje slabý globálny dopyt. Celkovo sa globálny výhľad zhoršil, čo naďalej brzdí oživenie ázijského hospodárstva.

Tento slabý globálny dopyt sťažuje tvorcom politík presné dlhodobé prognózy rôznych hospodárskych opatrení.

Výrobná aktivita v Južnej Kórei a Japonsku klesá

Južná Kórea a Japonsko sú krajiny s vysokým podielom vývozu, ale zdá sa, že ich výrobný sektor bol v marci tiež zasiahnutý. Dostupné správy naznačujú, že výrobná aktivita v oboch týchto krajinách zostáva na nízkej úrovni.

V skutočnosti sa zastavil aj hospodársky rast v Číne, čo poukazuje na to, ako sa globálny dopyt zmenšuje. Okrem toho inflácia a hospodárske protivetry spôsobujú, že prostredie pre ázijské ekonomiky je veľmi náročné.

Podľa jedného z ekonómov zostane globálny rast počas druhého a tretieho štvrťroka 2023 slabý. Na základe toho budú ázijské ekonomiky závislé od exportu naďalej zaznamenávať pokles produkcie priemyselnej výroby.

V marci bola zaznamenaná hodnota indexu S&P Global PMI na úrovni 50,00, čo je oveľa menej ako predpokladaná hodnota 51,7. Ešte minulý mesiac (február) bol rovnaký index na úrovni 51,6.

Celkovo sa rast v ázijskom regióne spomalil a index vykazuje aj neutrálnu hodnotu. Hodnota nižšia ako 50 znamená pokles, zatiaľ čo vyššia hodnota poukazuje na hospodársky rast.

V Južnej Kórei bol index PMI za marec zaznamenaný na úrovni 47,6, čo je oveľa menej ako februárová hodnota 48,5. Tvár kontrakcie je jednou z najrýchlejších za posledných 6 mesiacov.

Podľa odborníkov za slabú výrobnú aktivitu v Ázii môže globálny problém s infláciou. Väčšina ázijských ekonomík je závislá od expertov a akékoľvek oslabenie globálneho spotrebiteľského dopytu sa hneď prejaví v podobe údajov o výrobnej aktivite.

Akonáhle sa teda globálny inflačný tlak spomalí na normálne hodnoty, začneme opäť pozorovať rast výrobnej aktivity.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top