Aktualizované 9 októbra, 2023 o 01:41 pm

Turecká centrálna banka podľa ekonómov zvýši úrokovú sadzbu na 20 %

Turecká centrálna banka podľa ekonómov zvýši úrokovú sadzbu na 20 %

Podľa nedávneho prieskumu medzi ekonómami sa predpokladá, že turecká centrálna banka zvýši úrokovú sadzbu v krajine na vysokú úroveň 20 %. Týmto krokom sa zvýrazní, ako problém inflácie núti centrálnu vládu prijať prísnejšie opatrenia.

Niektorí odborníci sa však na základe posledných mesiacov domnievajú, že zvýšenie základnej sadzby bude oveľa menšie. Ale aj keby sme sa dočkali menšieho zvýšenia sadzby, nemožno ignorovať, že úroková sadzba v Turecku sa stala naozaj vysokou.

Turecká centrálna banka od júna začala cyklus sprísňovania, ktorý sa ešte zintenzívnil po vymenovaní Hafize Gaye Erkana za nového šéfa centrálnej banky.

Rekordne vysoké úrokové sadzby v Turecku

Pod jeho vedením centrálna banka pristúpila k obratu v politike zavedením zvýšenia sadzieb o 900 bázických bodov. Ak sa rozhliadneme okolo seba, takéto obrovské zvýšenie sadzieb je v iných ekonomikách v okolí Turecka nevídané. Celkovo centrálna banka posunula sadzbu z iba 8,5 % na vysokú úroveň 17,5 %.

Ročná inflácia v Turecku sa však v súčasnosti pohybuje na úrovni takmer 47,83 %, čo naznačuje, že ročná úroková sadzba je stále pod touto úrovňou.

Centrálna banka dala jasne najavo, že zvyšovanie sadzieb bude zavádzať pomaly v snahe zabrániť akýmkoľvek negatívnym vplyvom na ekonomiku.

Ekonómovia zväčša očakávajú zvýšenie sadzieb o 250 bázických bodov, čo zvýši úrokovú sadzbu na približne 20 %. Pokiaľ ide o prognózu týkajúcu sa úrokovej sadzby, tá sa pohybuje v rozpätí 18 % – 20,50 %.

Podľa banky HSBC sa reálna úroková miera naďalej ponára do hlboko záporného teritória. Okrem toho sa dezinflácia stáva zložitou, keďže centrálna banka zavádza len malé zvyšovanie sadzieb.

Ekonómovia HSBC tiež dodali, že do konca decembra 2023 sa úroková sadzba v Turecku priblíži k úrovni 30 %, čo je o 10 % viac ako v súčasnosti.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top