Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:38 pm
Turecká líra (TRY) sa po intervencii stabilizuje
V stredu turecká líra (TRY) čelila silnému výpredaju a stratila 7,2 % svojej hodnoty. Vo štvrtok však mena stratila len 0,8 %, čo svedčí o náznakoch stabilizácie.
Podľa obchodníkov je súčasná cena TRY normálna, keďže trhy čakajú na nástup nového guvernéra centrálnej banky.
Uvoľnenie kontroly na devízovom trhu
Jedným z hlavných dôvodov prudkého stredajšieho výpredaja je uvoľnenie kontrol na devízovom trhu. Zdá sa však, že výpredaj prinútil úrady opäť intervenovať s cieľom stabilizovať výmenný kurz TRY.
Jedným z nástrojov, ktoré turecké orgány používajú na udržanie hodnoty TRY, je zabezpečenie väčšej likvidity na trhu. V istom zmysle teda môžeme povedať, že vláda tureckú líru bráni.
Po intervencii sa kurz TRY posunul z úrovne 23,38 na približne 23,3965, čím sa jeho tohtoročné straty znížili len na 20 %. Podľa údajov turecká centrálna banka zároveň získala na svoje vkladové účty prílev finančných prostriedkov v hodnote približne 3 mld.
Za zmienku stojí aj to, že CDS (5-ročné kreditné swapy) počas stredy tiež vzrástli o 34 bodov a naposledy boli na úrovni 516 bázických bodov.
Napriek nedávnej stabilizácii však nemôžeme ignorovať skutočnosť, že nedávny výpredaj TRY bol naposledy zaznamenaný len v roku 2021. Vtedy turecká centrálna banka v rámci politiky prezidenta Erdogana znížila sadzby.
Nedávny pokles líry však zároveň znamená, že mena smeruje k voľnému obchodovaniu s menším počtom kontrol a obmedzení.
To zároveň vyvolalo otázky, ako ďaleko je turecká vláda ochotná zájsť pri obrane tureckej líry. Vláda totiž musí siahnuť na svoje rezervy, aby podporila TRY voči iným menám. Inými slovami, vláda vynakladá na podporu TRY peniaze, ktoré by mohla lepšie využiť niekde inde.