Týždenné žiadosti o podporu v nezamestnanosti dosiahli najvyššiu úroveň

Americký dolár bude v roku 2024 vykazovať slabosť v prípade obratu Fedu

Nedávne údaje o týždenných žiadostiach o podporu v nezamestnanosti v USA naznačujú, že o podporu v nezamestnanosti požiadal rekordný počet Američanov. Takýto obrovský skok bol v skutočnosti naposledy zaznamenaný len v roku 2021 a naznačuje tlak na trhu práce.

Podľa odborníkov minulotýždňové žiadosti o podporu v nezamestnanosti naznačujú, že na trhu práce sa začal prejavovať vplyv vyšších úrokových sadzieb.

Počiatočné žiadosti o podporu vyskočili na 22 000

Celkovo sa počiatočné žiadosti o podporu zvýšili o 22 000, čím sa sezónne očistený počet zvýšil na 264 000. Podľa údajov ministerstva práce ide o najvyšší údaj, ktorý bol naposledy zaznamenaný v októbri 2021.

Podľa ekonómov bola prognóza žiadostí o podporu v nezamestnanosti len 245 000, ale ukázalo sa, že skutočné číslo je oveľa vyššie.

Hlavným dôvodom tohto nárastu počtu žiadostí o podporu v nezamestnanosti je znižovanie počtu pracovných miest v technologickom sektore, ku ktorému došlo koncom roka 2022. Podobne boli vážne postihnuté aj ďalšie odvetvia, ako napríklad bývanie, v dôsledku vysokých úrokových sadzieb v krajine.

Z väčšej časti sa zdá, že oneskorený vplyv úrokových sadzieb v USA sa začal prejavovať na trhu práce. Koniec koncov, zdalo sa veľmi neprirodzené mať pomalý HDP, vysoké úrokové sadzby a silný trh práce!

Koniec koncov, silný trh práce a vysoké úrokové sadzby zvyčajne nejdú dobre dokopy, keďže úrokové sadzby ovplyvňujú hrubý domáci produkt.

Trh práce zatiaľ stále zostáva napätý, keďže na 1 nezamestnaného v krajine pripadá 1,6 nového pracovného miesta. Nemôžeme však ignorovať skutočnosť, že úrokové sadzby začali dobiehať aj trh práce.

Domnievame sa, že je ešte príliš skoro na to, aby sme mohli povedať, že toto čítanie bude mať zásadný vplyv na politiku Fedu. Ak by sme však podobné údaje získali aj z nadchádzajúcej správy NFP, bol by to úplne iný príbeh.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top