Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:37 pm

Týždenné žiadosti o podporu v nezamestnanosti v USA dosiahli 219 391

Počet voľných pracovných miest v USA dosiahol najnižšiu úroveň za posledné tri roky

Podľa najnovších údajov o počte žiadostí o podporu v nezamestnanosti za tento týždeň dosiahol počet občanov USA, ktorí požiadali o podporu v nezamestnanosti, 1,5-ročné maximum! Ekonómovia sa však domnievajú, že to nenaznačuje nárast prepúšťania. Uviedli tiež, že údaje týkajúce sa týždenných žiadostí o podporu v nezamestnanosti bývajú veľmi volatilné.

Údaje ministerstva práce odhalili, že nedávny prílev žiadostí je jedným z najvyšších za posledných 1,5 – 2 roky. Podľa ministerstva práce k väčšine týchto žiadostí o podporu v nezamestnanosti prispeli štáty Kalifornia a Ohio.

Jedna vec, ktorá nám však napovedá, že tieto údaje nemusia byť presné, je sviatok Memorial Day. Vo všeobecnosti sú žiadosti o podporu v nezamestnanosti v období okolo štátnych sviatkov zvyčajne veľmi volatilné.

Je potrebné ďalšie potvrdenie

Podľa jedného z hlavných ekonomických poradcov môže byť nedávny skok v počte žiadostí o podporu v nezamestnanosti znakom zvýšeného prepúšťania. Volatilita údajov však znamená, že na akýkoľvek záver bude ešte skoro.

Okrem toho aj počet žiadostí na základe stavu hovorí, že na potvrdenie zásadnej zmeny na trhu práce je potrebné ďalšie potvrdenie.

Celkovo počiatočný počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti poskočil o 28 000 a do konca 3. júna sa dotkol 261 000. Podľa štatistík bol takýto nárast počtu žiadostí o podporu v nezamestnanosti naposledy zaznamenaný len v októbri 2021.

Ekonómovia predpovedali konečný údaj len 235 000, zatiaľ čo skutočný údaj sa ukázal byť 261 000.

Ak sa pozrieme na neočistené žiadosti o podporu v nezamestnanosti, tie tiež poskočili o 10 535 a za týždeň dosiahli 219 391. V samotnom štáte Ohio sa počet žiadostí zvýšil o 6345, zatiaľ čo v Kalifornii bol zaznamenaný nárast o 5173 žiadostí.

Po zverejnení týždenných údajov o počte žiadostí o podporu v nezamestnanosti sa otvorenie amerických akcií nieslo v mierne býčom duchu, zatiaľ čo americký dolár sa voči košu ostatných mien pohyboval smerom nadol.

Okrem toho aj miera nezamestnanosti dosiahla 7-mesačné maximum a naposledy bola zaznamenaná na úrovni 3,7 %. Predtým bola nezamestnanosť v USA počas apríla len na úrovni 3,4 %.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top