Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:38 pm

UBS dokončila prevzatie Credit Suisse

UBS dokončila prevzatie Credit Suisse

V pondelok spoločnosť USB definitívne dokončila prevzatie Credit Suisse, čím sa otvorila nová oblasť v oblasti správy majetku a bankovníctva. Týmto prevzatím vznikla nová gigantická banka s bilančnou sumou 1,6 bilióna USD a obrovskou silou v oblasti správy majetku.

Podľa odborníkov ide o jednu z najväčších transakcií od finančnej krízy v roku 2008. Preto aj generálny riaditeľ UBS dal jasne najavo, že zlúčenie pre nich bude predstavovať výzvu. Zároveň však dodal, že povedie k mnohým príležitostiam pre všetkých zúčastnených vrátane akcionárov, zamestnancov a klientov.

UBS bude spravovať aktíva v hodnote 5 biliónov USD

Z dostupných údajov vyplýva, že skupina UBS bude dohliadať na aktíva v hodnote 5 biliónov USD, čím sa stane významným hráčom v oblasti správy majetku. Bez fúzie by skupine UBS trvalo niekoľko rokov, kým by dosiahla túto veľkosť.

Jednou z nevýhod tejto fúzie, ktorú väčšina ignoruje, je ukončenie 167-ročnej histórie Credit Suisse. V posledných rokoch bola spoločnosť Credit Suisse poznačená stratami a škandálmi.

V roku 2007 dosiahli akcie Credit Suisse svoju najvyššiu cenu 90,14 USD (82 CHF), ale odvtedy už išli len nadol. Finančný inštitút musel v nasledujúcich rokoch čeliť veľkým stratám, škandálom a mnohým problémom, ktoré ho nakoniec dotlačili k jeho koncu.

Počas posledného dňa obchodovania sa akcie Credit Suisse posunuli o 1 % vyššie, čo znamenalo posledný pobyt spoločnosti na burzách. Podobne aj skupina UBS, ktorá Credit Suisse prevzala, si pripísala 0,8 %.

Tieto dve banky spoločne zamestnávajú približne 120 tisíc ľudí po celom svete, ale zdá sa, že toto číslo sa v najbližších týždňoch alebo mesiacoch prinajlepšom zníži.

Okrem toho UBS oznámila aj niekoľko významných zmien vo vedení Credit Suisse s cieľom zlepšiť jej výkonnosť.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top