Údaje Adp ukazujú slabý rast súkromných miezd

Údaje Adp ukazujú slabý rast súkromných miezd

Údaje ADP ukázali pomalý rast súkromných miezd v USA, čo by mohlo byť znakom spomalenia na trhu práce. Všetci vieme, že Federálny rezervný systém sa jasne vyjadril o žiadnom skoršom znižovaní sadzieb, čo by sa však mohlo pri súčasnom stave na trhu práce zmeniť.

ADP ukázala, že v januári pribudlo v americkej ekonomike 107 000 súkromných miezd, pričom prognóza hovorí o približne 145 tisíc pracovných miestach. Z údajov tiež vyplynulo, že decembrové počty pracovných miest boli revidované smerom nadol zo 164 tisíc na 158 tisíc.

107 tis. pracovných miest v januári

Keď teda porovnáme 158 000 súkromných pracovných miest v decembri so 107 000 v januári, rozdiel je zrejmý! Podstatné je aj načasovanie tejto správy, keďže bola zverejnená tesne pred ostro sledovaným čítaním NFP za január 2024.

Je však nevyhnutné poznamenať, že odborníci nepovažujú ADP za dobrý ukazovateľ trhu práce. Hoci sa rast počtu pracovných miest oproti historicky najvyšším hodnotám z roku 2022 znížil, celkový trh práce je stále silný.

Podľa správy ministerstva práce bolo v USA ku koncu decembra otvorených približne 9,026 milióna pracovných miest. To znamená, že na každého nezamestnaného v USA pripadá 1,44 voľného pracovného miesta.

Ak sa pozrieme na prognózy nadchádzajúcej správy o NFP, ekonómovia uvádzajú 155 tis. Celkovo sa počas januára očakáva nárast o 180 tisíc pracovných miest oproti decembrovému údaju 216 tisíc.

Po zverejnení správy NFP sa ukáže skutočný stav trhu práce. V dôsledku toho trhy získajú jasnejšie informácie o tom, čo očakávať od nasledujúcich zasadnutí Fedu. Ak správa NFP zvýši šance na zníženie sadzieb, poteší americké akcie a akciové trhy.

Naopak, takýto scenár bude medvedí pre americký dolár a otvorí dvere ďalším býčím pohybom na trhu s kryptomenami.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top