Uk Jadrová cenová inflácia Cpi zostáva

Uk Jadrová cenová inflácia Cpi zostáva

Máme k dispozícii najnovšie údaje o inflácii zo Spojeného kráľovstva, ktoré neposkytujú dobrý obraz o ekonomike. Podľa dostupných údajov dosiahol index spotrebiteľských cien za mesiac december 10,5 %. K tomu dochádza v čase, keď spotrebitelia v dôsledku sviatočnej sezóny napriek vysokým životným nákladom viac míňajú.

Podľa údajov Národného štatistického úradu došlo v tomto mesiaci k nárastu indexu spotrebiteľských cien o 0,4 %. V dôsledku tohto nárastu je teraz ročná miera inflácie v Spojenom kráľovstve 10,5 % namiesto 10,7 %. Pre väčšinu ekonómov boli tieto údaje o inflácii podobné ich vlastným zisteniam, takže pre trhy nejde o žiadne prekvapenie.

Základná inflácia je stále vysoká

Nedávne údaje odhalili, že údaj o inflácii zaznamenal mierny pokles v dôsledku poklesu cien pohonných hmôt. Inými slovami, skutočná inflácia je v Spojenom kráľovstve stále silná.

Jadrový index spotrebiteľských cien nezahŕňa skutočnosť, že ceny potravín a pohonných hmôt sa za mesiac zvýšili o 0,5 % po tom, ako v novembri vzrástli o 0,3 %. To znamená, že jadrová inflácia sa na ročnej báze pohybuje niekde na úrovni 6,3 %.

Nezabúdajme však, že Bank of England si stanovila inflačný cieľ na úrovni 2 %. Takže údaj 6,3 % je stále trikrát vyšší ako cieľ centrálnej banky.

Tento údaj o inflácii prichádza v čase, keď sa objavujú správy, že supermarkety v Spojenom kráľovstve zaznamenali počas dovolenkovej sezóny zdravý nárast tržieb.

Najväčší nárast bol zaznamenaný v oblasti predaja potravín, ktorý sa oproti minulému roku zvýšil o 12 %. To naznačuje, že ľudia využili zľavy z dovolenkovej sezóny na doplnenie zásob potravín.

Keď spojíme údaje o inflácii so silným trhom práce v Spojenom kráľovstve, zistíme, že aj mzdy rastú rýchlym tempom. V skutočnosti také rýchle tempo nebolo za posledných 20 rokov zaznamenané, ak vylúčime roky pandémie.

Celkovo možno povedať, že súčasná situácia sťažuje Bank of England spomalenie cyklu zvyšovania sadzieb.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top