USA Ceny výrobcov Ppi sa zvýšili

Obchodný deficit USA v novembri klesol o 2,0 %

Ceny výrobcov v USA zaznamenali v apríli mierny nárast. Toto oživenie vedie aj k malému skoku v inflácii výrobcov. Podľa odborníkov je to znak toho, že inflačné tlaky v krajine sa v súčasnosti spomaľujú.

Podľa údajov ministerstva práce sa PPI počas minulého mesiaca celkovo zvýšil o 0,2 %. Príslušné úrady revidovali aj údaje za marec, ktoré namiesto predchádzajúcej hodnoty 0,5 % vykázali pokles PPI o 0,4 %.

Medziročná hodnota PPI zostala na úrovni 2,3 %

Ak prepočítame PPI od apríla 2023 do posledných 12 mesiacov, PPI sa zvýšil o 2,3 %. Podľa odborníkov je tento nárast PPI jedným z najmenších ročných nárastov od januára 2021 (pred 2 rokmi).

Podľa prognózy ekonómov bol predpokladaný nárast hodnoty PPI o 0,3 %. Skutočné čítanie sa však ukázalo byť len na úrovni 0,2 %, čo je pre americkú ekonomiku dobrým znamením.

Pokiaľ ide o to, čo spôsobilo nárast PPI, približne 80 % z neho možno pripísať nákladom na služby; okrem toho sa v apríli zvýšili aj náklady na ambulantnú starostlivosť, potraviny, úverové služby, hotel, nemocničnú lôžkovú starostlivosť a investičné poradenstvo.

Celkovo sa zdá, že inflácia už nie je taká zlá ako pred niekoľkými mesiacmi. A teraz sa objavujú náznaky, že Fed možno v najbližších mesiacoch ukončí svoju politiku sprísňovania. Podľa odhadov je súčasná uťahovacia kampaň jednou z najrýchlejších od 80. rokov minulého storočia!

A ak z čítania vylúčime zložky obchodných služieb, energií a potravín, potom celkový prírastok cien výrobcov predstavoval len 0,2 %.

Celkovo sa jadrový index PPI znížil z marcovej hodnoty 3,7 % na aprílovú hodnotu len 3,4 %. A ak by súčasné tempo pokračovalo, bola by to pre amerických spotrebiteľov dobrá správa.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top