USA Cpi sa dotýka 6 vo februári, zatiaľ čo jadrové ceny zostávajú silné

HSBC - Sila amerického dolára bude tentoraz konzistentná

Nedávne údaje z USA odhalili spomalenie celkovej inflácie v USA. Jadrové ceny však zostávajú silné a rastú veľmi rýchlym tempom. Okrem toho prudkým rastom prechádza aj nájomné za bývanie v krajine.

Index spotrebiteľských cien sa vo februári zvýšil o 0,4 % a dosiahol 6,0 %. Len pred mesiacom sa index CPI zvýšil o 0,5 %, čo znamená, že tempo, akým CPI rastie, sa spomaľuje.

Po najnovšom čítaní sa ročná miera inflácie v súčasnosti pohybuje okolo 6,0 % v porovnaní s predchádzajúcou hodnotou 6,4 %. Len minulý rok dosiahla inflácia v USA vrchol nad 9 % – v porovnaní s týmto údajom teda inflácia skutočne klesla.

Inflácia je stále nad cieľovou hodnotou Fedu, ktorá je 2 %

Napriek spomaleniu inflácie je stále nad cieľovou hodnotou Fedu, ktorá je 2 %. V tomto smere teda niet pochýb o tom, že Federálny rezervný systém má stále čo robiť. Koniec koncov, nedávnymi opatreniami Fedu sa podarilo znížiť infláciu len na 6 % a cieľ 2 % je stále ďaleko.

Odborníci sa domnievajú, že k poklesu celkovej inflácie prispeli nižšie ceny energií. Okrem toho trh s ojazdenými automobilmi prechádza defláciou.

Jadrové ceny, ktoré nezohľadňujú volatilné zložky, sa zvýšili len o 0,5 %, čo je oproti minulému mesiacu nárast len o 0,4 %.

O 0,8 % sa zvýšili aj náklady na bývanie v USA, ktoré sa na raste cien podieľali takmer 70 %. Ďalším faktorom, ktorý naďalej trápil amerických spotrebiteľov, boli náklady na potraviny.

Počas sledovaného obdobia bol zaznamenaný 0,3-percentný nárast cien potravín, ktoré v porovnaní s minulým rokom vzrástli o 10,%.

Podľa Mikea Konczala z Rooseveltovho inštitútu ide o ďalšiu tlač CPI, ktorá je pre ekonomiku znepokojujúca. Uviedol, že index CPI neklesá a pohybuje sa do strany.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top