USA Dovozné ceny pokles o 1 vo februári
Z najnovších údajov ministerstva práce vyplýva, že dovozné ceny v USA vo februári klesli. Pokles bol spôsobený znížením cien investičných tovarov, spotrebného tovaru a potravín. Tento nárast dovozných cien je vôbec prvým poklesom za posledné dva roky.
Podľa údajov bol počas februára zaznamenaný pokles dovozných cien o 0,1 % oproti poklesu o 0,4 % pred dvoma mesiacmi. Podľa prieskumu medzi ekonómami sa očakával pokles dovozných cien o 0,2 %.
Cenový tlak sa ochladzuje
Od februára minulého roka do februára tohto roka sa dovozné ceny znížili o 1,1 %. Ide tak o historicky prvý pokles za posledné dva roky.
Celkovo sa ceny dovážaných pohonných hmôt znížili o 4,9 %, čo sme zaznamenali aj počas januára. Okrem toho bol zaznamenaný nárast cien ropy o 1,5 %, zatiaľ čo ceny zemného plynu klesli o 55,6 %.
V rovnakom období sa ceny dovážaných potravín zvýšili o 1,3 %. A ak z dovozných cien vylúčime potraviny a pocit, nárast predstavuje 0,3 %.
Ceny základných dovozných položiek však vzrástli, čo je spôsobené najmä znehodnotením dolára voči ostatným menám.
Zvýšila sa aj cena dovážaných investičných tovarov o 0,3 % a cena spotrebného tovaru (bez automobilov) vyskočila o 0,5 %.
Zdá sa, že cenový tlak v USA v súčasnosti ustupuje, stále je však dostatočne silný na to, aby udržal infláciu nad 2,0 % cieľom Fedu.
Vzhľadom na to, že USA dovážajú veľa položiek, je nedávny pokles dovozných cien zdravým trendom. Prinajmenšom by to pomohlo priemerným americkým spotrebiteľom, ktorí sa potýkajú s desaťročie vysokou infláciou pri veľmi malom alebo žiadnom raste miezd.
Odborníci sa však domnievajú, že by to nezastavilo Fed pred zvyšovaním úrokových sadzieb. Inflácia v USA je totiž stále divoká a je oveľa vyššia ako 2-percentný cieľ.