USA Dovozné ceny pokles o 1 vo februári

Obchodný deficit USA v novembri klesol o 2,0 %

Z najnovších údajov ministerstva práce vyplýva, že dovozné ceny v USA vo februári klesli. Pokles bol spôsobený znížením cien investičných tovarov, spotrebného tovaru a potravín. Tento nárast dovozných cien je vôbec prvým poklesom za posledné dva roky.

Podľa údajov bol počas februára zaznamenaný pokles dovozných cien o 0,1 % oproti poklesu o 0,4 % pred dvoma mesiacmi. Podľa prieskumu medzi ekonómami sa očakával pokles dovozných cien o 0,2 %.

Cenový tlak sa ochladzuje

Od februára minulého roka do februára tohto roka sa dovozné ceny znížili o 1,1 %. Ide tak o historicky prvý pokles za posledné dva roky.

Celkovo sa ceny dovážaných pohonných hmôt znížili o 4,9 %, čo sme zaznamenali aj počas januára. Okrem toho bol zaznamenaný nárast cien ropy o 1,5 %, zatiaľ čo ceny zemného plynu klesli o 55,6 %.

V rovnakom období sa ceny dovážaných potravín zvýšili o 1,3 %. A ak z dovozných cien vylúčime potraviny a pocit, nárast predstavuje 0,3 %.

Ceny základných dovozných položiek však vzrástli, čo je spôsobené najmä znehodnotením dolára voči ostatným menám.

Zvýšila sa aj cena dovážaných investičných tovarov o 0,3 % a cena spotrebného tovaru (bez automobilov) vyskočila o 0,5 %.

Zdá sa, že cenový tlak v USA v súčasnosti ustupuje, stále je však dostatočne silný na to, aby udržal infláciu nad 2,0 % cieľom Fedu.

Vzhľadom na to, že USA dovážajú veľa položiek, je nedávny pokles dovozných cien zdravým trendom. Prinajmenšom by to pomohlo priemerným americkým spotrebiteľom, ktorí sa potýkajú s desaťročie vysokou infláciou pri veľmi malom alebo žiadnom raste miezd.

Odborníci sa však domnievajú, že by to nezastavilo Fed pred zvyšovaním úrokových sadzieb. Inflácia v USA je totiž stále divoká a je oveľa vyššia ako 2-percentný cieľ.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top