USD/CAD po slabých údajoch z USA ustupuje nižšie

Usd/Cad stúpa na 1,3380, obnovuje týždenné maximum

Býčia dynamika páru USD/CAD sa skončila, keď sa nakoniec posunul nižšie zo svojho 7-mesačného maxima. V súčasnosti sa pár americký dolár/kanadský dolár obchoduje v blízkosti úrovne 1,3730 s možnosťou ešte väčšieho poklesu.

Za klesajúcim momentom na páre USD/CAD stoja najmä nedávne údaje o zamestnanosti, ktoré prišli z USA. ADP nepriniesol zdravý obraz amerického trhu práce & umožnil tak CAD a ďalším menám získať prevahu nad zelenou bankovkou.

V priebehu septembra klesol index PMI podľa ISM a potom sme tu mali ADP, ktorý tiež vykázal slabé výsledky. Kombináciou oboch týchto ekonomických ukazovateľov je zrejmé, že v americkej ekonomike sa začali prejavovať účinky úrokových sadzieb.

Ďalšie zvyšovanie sadzieb zo strany BoC a Fedu

V súvislosti s Federálnym rezervným systémom je zatiaľ nejednoznačné len to, či sa dočkáme zvýšenia sadzieb, alebo sa politika posunie smerom k ich znižovaniu. Akékoľvek rozhodnutie Fedu týkajúce sa jeho politického opatrenia bude mať zásadný význam pre určenie ďalšieho smerovania USD/CAD.

Trhy sa domnievajú, že vysoké úrokové sadzby zostanú v platnosti ešte dlho, čo je skutočným dôvodom 4,88 % výnosu amerických dlhopisov. Pohľad na historické výnosy nám hovorí, že tieto úrovne boli zaznamenané počas roka 2007 (takmer 16 rokov).

Teraz budú obchodníci pozorne sledovať NFP a žiadosti o podporu v nezamestnanosti na americkej strane. Podobne aj na kanadskej strane došlo k poklesu výrobného PMI. Predtým sa PMI pohyboval na úrovni približne 48,0, ktorá sa odvtedy v septembri posunula nižšie na približne 47,5.

Podľa viceguvernéra BoC kanadské podniky čelia viacerým nepriaznivým faktorom, ako sú zmeny cien, vysoké výrobné náklady a vysoká inflácia. Všetky tieto skutočnosti poškodzujú dopyt kanadských spotrebiteľov.

Komentáre viceguvernéra BoC boli pozitívne pre výnosy kanadských dlhopisov, a tak poskytli aj potrebnú podporu kanadskému doláru. Zatiaľ sa očakáva, že BoC do konca roka 2023 predstaví ešte jedno zvýšenie sadzieb.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top