V septembri pribudlo v americkej ekonomike 89 tisíc pracovných miest v súkromnom sektore – ADP

Predaj nových vozidiel v USA sa v budúcom roku zvýši o 1 %

Správa ADP o zamestnanosti výrazne zaostala za trhovou prognózou, keďže v súkromnom sektore pribudlo len 89 000 pracovných miest. Podľa odborníkov je trh práce pod tlakom, keďže úrokové sadzby zostávajú vysoké, čo v konečnom dôsledku vytvára tlak na americké firmy.

Celkovo bol rast počtu pracovných miest v súkromnom sektore jeden z najnižších a zaznamenaný bol len približne pred 2 až 3 rokmi. Trh očakával, že údaj ADP bude počas septembra 153 tisíc, ale skutočný údaj bol len 89 tisíc.

Okrem toho boli revidované aj údaje ADP za august z hodnoty 117 tisíc na približne 180 tisíc. Revízia zvýšila počet nových pracovných miest počas augusta.

Väčšinu spomalenia možno pripísať veľkým americkým firmám, ktoré nakoniec počas augusta odstránili všetky prírastky.

Pokles rastu miezd počas augusta

Podľa hlavného ekonóma spoločnosti ADP sa pokles počtu pracovných miest ďalej zrýchľuje. Zároveň dodali, že mzdy prešli poklesom aj za posledných 12 mesiacov.

Okrem toho sa spomalil aj medziročný rast miezd, ktorý sa v septembri dotkol minima na úrovni 5,9 %. Celkovo ide o 12 po sebe nasledujúcich mesiacov pomalého rastu na americkom trhu práce.

V tejto súvislosti je potrebné poznamenať jednu kľúčovú vec: čísla ADP sa zvyčajne môžu líšiť od známej správy NFP. Ak teda správa NFP ukáže o niečo lepší obraz, trhy to neprekvapí.

Správa ADP prichádza v čase, keď bol počas augusta zaznamenaný nárast počtu voľných pracovných miest. Podľa jedného z analytikov toto čítanie naznačuje, že americký trh práce je veľmi odolný, a tak umožní Fedu ponechať vyššie sadzby.

V súčasnosti sa hráči na trhu pozerajú na počiatočné žiadosti o podporu v nezamestnanosti, ktoré zverejní americké ministerstvo práce spolu so správou NFP, ktorá má byť zverejnená v piatok.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top