Veľká Británia plánuje predať rekordný objem štátnych dlhopisov

Veľká Británia plánuje predať rekordný objem štátnych dlhopisov

Spojené kráľovstvo sa údajne snaží predať jeden z najvyšších objemov štátnych dlhopisov v snahe obmedziť zaťaženie obchodníkov s dlhopismi.

Deje sa tak v čase, keď sa krajina snaží zotaviť z COVID-19, krízy bankového sektora a turbulencií na trhoch.

Podľa podrobných informácií plánuje DMO predať štátne dlhopisy v hodnote 291 mld. dolárov, teda 241,1 mld. libier. Predaj sa uskutoční vo finančnom roku 2023/24. Predtým sa vo finančnom roku 2020/21 predalo 485,8 mld. libier dlhopisov.

Takže okrem počtu dlhopisov predaných počas roka 2020/21 bude 2. rekord patriť finančnému roku 2023/24.

Podľa analytikov sa súčasná situácia na trhu stala veľmi náročnou. Bank of England sa snaží každoročne znížiť objem svojich dlhopisov o 80 miliárd libier. V istom zmysle teda centrálna banka Spojeného kráľovstva už nie je čistým nákupcom na trhu s dlhopismi.

Nízka pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb zo strany BoE

V posledných dňoch sme boli svedkami niekoľkých výrazných cenových výkyvov na menových aj akciových trhoch. Je to spôsobené tým, že účastníci trhu v súčasnosti upravujú svoje pozície, ako aj očakávania týkajúce sa úrokových sadzieb.

Teraz, keď existujú obavy z krachu Credit Suisse a SVB, je šanca na nové zvýšenie sadzieb veľmi malá.

Podľa Roberta Stheemana (generálneho riaditeľa DMO) je súčasná situácia na svetových trhoch veľmi volatilná a stresujúca. Ak sa pozrieme na trhy s pevným výnosom, prechádzajú extrémnou volatilitou.

Len minulý rok zažilo Spojené kráľovstvo turbulencie na svojom dlhopisovom trhu, keď premiér oznámil zníženie daní. BoE vtedy musela na trhu s dlhopismi intervenovať.

Tentoraz je však jeden zásadný rozdiel, a to ten, že tieto pohyby na dlhopisovom trhu nie sú spôsobené krokmi Spojeného kráľovstva.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top