Výpožičky Veľkej Británie sa v decembri zvýšili v dôsledku úrokov z dlhu a podpory energetiky

Uk Jadrová cenová inflácia Cpi zostáva

Najnovšie údaje naznačujú, že zadlženosť vlády Spojeného kráľovstva sa v decembri výrazne zvýšila. V skutočnosti sa tým dosiahol nový 30-ročný rekord, čo poukazuje na to, aká vážna je situácia.

Vláda Spojeného kráľovstva musela vynaložiť veľké výdavky, pokiaľ ide o podporu energetiky a splácanie úrokov z dlhu. Podľa odborníkov existuje úzka súvislosť medzi rastúcou infláciou a úrokmi z dlhu.

Čisté pôžičky verejného sektora rastú

Z údajov ONS vyplýva, že čisté pôžičky verejného sektora sa zvýšili na 33,97 mld. Pritom len rok predtým bola rovnaká hodnota len približne 10,7 mld.

Podľa prieskumu medzi ekonómami trh očakával, že decembrová hodnota pôžičiek bude len okolo 17,75 mld.

Ak sa bližšie pozrieme na údaje ONS, hlavným dôvodom tohto nárastu pôžičiek sú veľké výdavky v oblasti podporných schém. Okrem toho vláda musela platiť aj vyššie úrokové platby zo svojho dlhu.

Celkovo tieto čísla odhalili horší ako očakávaný stav vlády a hospodárstva Spojeného kráľovstva. Preto teraz mnohí očakávajú veľmi napätý rozpočet z hľadiska verejných financií.

Niektorí odborníci sa domnievajú, že oznámenia o znížení daní sa dočkáme až vtedy, keď sa v Spojenom kráľovstve priblížia ďalšie voľby.

A ak sa pozrieme na otázku splácania úrokov z dlhu, tá sa priblížila k sume 17,3 mld. Krátky pohľad do histórie ukazuje, že to bola najvyššia suma za niekoľko desaťročí a odráža, ako veľmi krajinu zasiahla inflácia.

Zabudnime však na to, že údaje o študentských pôžičkách sa pridávajú do analýzy OBR, ale ešte sa musia pridať do údajov ONS. Preto ONS ponechal komentár, že svoje odhady prehodnotí, keď budú k dispozícii dôveryhodnejšie údaje.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top