Aktualizované 26 januára, 2024 o 11:18 am

Výrobný index ISM v decembri vykazuje známky oživenia

Výrobný index ISM v decembri vykazuje známky oživenia

Pokles v americkom výrobnom sektore pokračuje aj v poslednom mesiaci roka 2023. Pozitívom však je, že rýchlosť poklesu sa spomalila v dôsledku zlepšenia zamestnanosti v továrňach a zvýšenia produkcie.

Podľa prieskumu ISM sa hodnota PMI v decembri 2023 dotkla 47,4 bodu. V predchádzajúcich dvoch mesiacoch zostalo čítanie zaseknuté v blízkosti 46,7 bodu, čo naznačuje, že december priniesol pozitívnu zmenu.

Ism vykazuje 14 mesiacov kontrakcie

Napriek nedávnemu zlepšeniu sa výrobný sektor USA naďalej nachádza vo fáze kontrakcie. Je to už takmer rok a dva mesiace, odkedy priemysel klesá. Vďaka dlhému trvaniu ide o jednu z najdlhších fáz kontrakcie, ktorá bola naposledy zaznamenaná len v rokoch 2000 až 2002.

Prognózy analytikov tretích strán uvádzali hodnotu 47,1, ale skutočné čítanie prišlo so zmenou +0,3. Hoci ide o pozitívnu zmenu, niektorí odborníci sa domnievajú, že prieskum ISM musí presne posúdiť slabosť výrobného sektora.

Aj v súčasnosti výrobný sektor stále predstavuje približne 10,03 % ekonomiky USA. Akýkoľvek pokles v tomto sektore teda priamo súvisí aj so spomalením americkej ekonomiky.

Ak sa pozrieme na čísla produkcie, sú napriek pozitívnemu vývoju stále slabé. Rýchlosť poklesu sa však v posledných mesiacoch znížila.

Ekonomika Spojených štátov je stále silná a počas tretieho štvrťroka vykázala rast na úrovni 4,9 % (medziročne). Za posledný štvrťrok sa odhady HDP blížia k 2 %, čo je dobré číslo.

Zlepšila sa aj továrenská výroba, ktorá dosiahla hodnotu 50,3 z predchádzajúcej hodnoty 48,5. Pokiaľ ide o budúcnosť, pokles úrovne zásob ešte viac zvýši produkciu amerických tovární.

pokles dopytu sa premietol aj do nižších cien výrobkov, čo naznačuje, že deflácia stále pokračuje!

Keď porovnáme americký PMI s čínskym PMI, je jasné, že americká centrálna banka má pred sebou ešte veľa práce!

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top