Výrobný sektor USA vzrástol v novembri o 0,3 %

Výrobný sektor USA vzrástol v novembri o 0,3 %

Po skončení štrajku v sektore motorových vozidiel vzrástla v novembri výroba v USA. Napriek pozitívnemu údaju je celková aktivita vo výrobnom sektore stále slabá v dôsledku nízkeho dopytu a vysokých úrokových sadzieb.

Hoci výrobný sektor čelil náročnému roku, hospodárstvo USA ako celok stále vykazovalo expanziu. Z nedávneho prieskumu totiž vyplýva, že podnikateľská aktivita v USA sa počas decembra skutočne zlepšila. Dôvodom tohto optimizmu bol priemysel služieb, ktorý zaznamenáva vysoký dopyt po pracovníkoch spolu s nárastom objednávok.

Výrobný sektor v USA zostáva pod tlakom

Ekonomika USA vykazuje známky pozitívneho rastu, zdá sa však, že priemyselná výroba je stále v mínuse. V septembri 2022 dosiahla priemyselná výroba USA vrchol, čo vzhľadom na veľkosť americkej ekonomiky nie je dobré znamenie.

Vzhľadom na slabosť výrobného sektora sa mnohí odborníci domnievajú, že v najbližšom období neprispeje k hospodárskemu rastu. Naopak, nádejou je sektor služieb, ktorý vykazuje známky oživenia.

V novembri bol zaznamenaný prírastok výrobnej produkcie na úrovni +0,3 %. Pokiaľ ide o údaje za predchádzajúci mesiac, ich hodnota bola revidovaná z 0,7 % na 0,8 %.

Ak sa z čítania vylúčia motorové časti a vozidlá, pokles priemyselnej produkcie predstavoval -0,2 %. Podobne aj pokles produkcie na medziročnej báze bol v novembri zaznamenaný na úrovni 0,8 %.

Napriek slabosti výrobného sektora v posledných rokoch tento sektor stále predstavuje 10,2 % ekonomiky USA. Skutočným nepriateľom amerického výrobného sektora sú vysoké úrokové sadzby a pomalý domáci/medzinárodný dopyt.

Aj keď sa prvého zníženia sadzieb dočkáme v marci 2024, bude trvať dlho, kým sa výrobný sektor dostane z fázy poklesu.

Preto bude len zbožným želaním tvrdiť, že sa výrobný sektor v dohľadnom čase vráti k rastu.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top