Aktualizované 9 októbra, 2023 o 01:14 pm

Vývoz Nemecka v júli klesol o 0,9 %

Inflacja w Niemczech w styczniu spadła do 3,1%

Z údajov spolkovej štatistiky vyplynulo, že vývoz z Nemecka v júli klesol o 0,9 %. Hlavným dôvodom tohto poklesu je pomalý globálny dopyt, ktorý sa každým mesiacom naďalej oslabuje.

Pokles nemeckého vývozu bol však stále oveľa nižší, než predpokladali ekonómovia, ktorí očakávali pokles o -1,5 %. V tomto smere je to teda dobrá správa, ale stále nemôžeme ignorovať pokles vývozu.

Podľa Carstena Brzeskiho z ING je rast vyplývajúci z obchodu už minulosťou, pretože teraz už len ťahá ekonomiku nadol. Zdôraznili tiež prítomnosť treníc v dodávateľskom reťazci spolu s problémami v Číne.

Okrem toho je dnes globálna ekonomika v porovnaní s minulosťou viac roztrieštená. To je teda ďalší faktor, ktorý výrazne zaťažuje vývoz z Nemecka.

Nemecký dovoz vzrástol o 1,4 %

Hoci vývoz počas júla klesol, dovoz Nemecka v skutočnosti vyskočil o 1,4 %, čo naznačuje prvé náznaky nerovnováhy v obchode.

Celková obchodná bilancia Nemecka dosiahla 17,5 mld. dolárov, teda približne 15,9 mld. eur. Len mesiac predtým bola obchodná bilancia na úrovni približne 18,7 mld. eur, čo naznačuje, že situácia sa ďalej zhoršuje.

Počas júla sa spolu s vývozom znížili aj maloobchodné tržby, čo nemeckej ekonomike sťažilo nájdenie silnej pozície počas 3. štvrťroka 2023. Riziko, že nemecká ekonomika upadne do kontrakcie, sa v skutočnosti mnohonásobne zvýšilo.

Podľa ekonóma z prestížnej inštitúcie už nemecké výrobky nie sú na svetovom trhu také konkurencieschopné ako kedysi! Takže okrem slabého globálneho dopytu je to ďalší faktor, ktorý Nemecku sťažuje dosiahnutie rastu vývozu.

Preto kým budú tieto faktory pôsobiť, šance na silný rast nemeckého vývozu zostanú prinajlepšom snom. Pokles inflácie vo svete a zvýšenie príjmov však oživí globálny dopyt, a tým pomôže nemeckému hospodárstvu.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top