Vývoz tovaru z Japonska v januári oslabil
Vývoz tovaru z Japonska v januári nerástol tak, ako trhy očakávali! Podľa analytikov za to môže najmä slabý dopyt zo strany Číny, ktorý viedol k veľmi veľkému obchodnému deficitu. V skutočnosti ide o jeden z najväčších obchodných deficitov v histórii Japonska.
Po slabých štvrtkových údajoch o obchode sa ukázalo, že aj údaje o HDP Japonska boli slabšie, ako sa očakávalo. Celkovo súčasné podmienky v Japonsku znamenajú pre centrálnu banku ďalšie výzvy. Bank of Japan má v pláne podporiť hospodársky rast v krajine a zároveň udržať infláciu nad dvojpercentným cieľom.
Vysoké úrokové sadzby ovplyvňujú dopyt
Podľa analytikov ekonomiky na celom svete zaviedli v roku 2022 agresívne zvyšovanie úrokových sadzieb. Japonsko však zároveň zostalo pri svojej predchádzajúcej politike nízkych alebo dokonca záporných úrokových sadzieb. V dôsledku toho je teraz menší dopyt po japonských výrobkoch.
Okrem toho Číňania oslavovali svoj novoročný sviatok, čo tiež viedlo k menšiemu dopytu po japonských výrobkoch.
Skutočná hodnota japonského vývozu tovarov sa počas januára zvýšila o 3,5 %. Podľa MZV boli aktuálne údaje lepšie ako odhad ekonómov, ktorý predstavoval 0,8 %. V porovnaní s hodnotou 11,5 % (medziročne) z minulého mesiaca však išlo o výrazné zhoršenie.
Dovoz tovarov v Japonsku zaznamenal nárast o 17,8 %, zatiaľ čo minulomesačná hodnota bola 20,7 %. Podobne aj prognóza na tento mesiac sa pohybovala okolo 18,4 %.
Celkový obchodný deficit vyplývajúci z januárového obchodu s tovarom predstavoval 26,07 mld. dolárov, teda približne 3,49 bil. jenov. Podľa odborníkov ide o rekord, ktorý bol naposledy zaznamenaný len niekde okolo roku 1979.
Produktmi, ktoré zvýšili účet Japonska za dovoz, boli ropa, skvapalnený zemný plyn a uhlie – v podstate ide o všetky energetické produkty, a preto sa im nedalo vyhnúť.
Japonsko je zatiaľ treťou najväčšou ekonomikou a aktuálne údaje odhaľujú, že jeho rast bol vo 4. štvrťroku len 0,6 %. Podľa analytikov to súvisí s poklesom podnikateľských investícií v krajine.