Vývoz tovaru z Japonska v januári oslabil

Japonsko zvýši predpokladanú dlhodobú úrokovú sadzbu na roky 2024/25

Vývoz tovaru z Japonska v januári nerástol tak, ako trhy očakávali! Podľa analytikov za to môže najmä slabý dopyt zo strany Číny, ktorý viedol k veľmi veľkému obchodnému deficitu. V skutočnosti ide o jeden z najväčších obchodných deficitov v histórii Japonska.

Po slabých štvrtkových údajoch o obchode sa ukázalo, že aj údaje o HDP Japonska boli slabšie, ako sa očakávalo. Celkovo súčasné podmienky v Japonsku znamenajú pre centrálnu banku ďalšie výzvy. Bank of Japan má v pláne podporiť hospodársky rast v krajine a zároveň udržať infláciu nad dvojpercentným cieľom.

Vysoké úrokové sadzby ovplyvňujú dopyt

Podľa analytikov ekonomiky na celom svete zaviedli v roku 2022 agresívne zvyšovanie úrokových sadzieb. Japonsko však zároveň zostalo pri svojej predchádzajúcej politike nízkych alebo dokonca záporných úrokových sadzieb. V dôsledku toho je teraz menší dopyt po japonských výrobkoch.

Okrem toho Číňania oslavovali svoj novoročný sviatok, čo tiež viedlo k menšiemu dopytu po japonských výrobkoch.

Skutočná hodnota japonského vývozu tovarov sa počas januára zvýšila o 3,5 %. Podľa MZV boli aktuálne údaje lepšie ako odhad ekonómov, ktorý predstavoval 0,8 %. V porovnaní s hodnotou 11,5 % (medziročne) z minulého mesiaca však išlo o výrazné zhoršenie.

Dovoz tovarov v Japonsku zaznamenal nárast o 17,8 %, zatiaľ čo minulomesačná hodnota bola 20,7 %. Podobne aj prognóza na tento mesiac sa pohybovala okolo 18,4 %.

Celkový obchodný deficit vyplývajúci z januárového obchodu s tovarom predstavoval 26,07 mld. dolárov, teda približne 3,49 bil. jenov. Podľa odborníkov ide o rekord, ktorý bol naposledy zaznamenaný len niekde okolo roku 1979.

Produktmi, ktoré zvýšili účet Japonska za dovoz, boli ropa, skvapalnený zemný plyn a uhlie – v podstate ide o všetky energetické produkty, a preto sa im nedalo vyhnúť.

Japonsko je zatiaľ treťou najväčšou ekonomikou a aktuálne údaje odhaľujú, že jeho rast bol vo 4. štvrťroku len 0,6 %. Podľa analytikov to súvisí s poklesom podnikateľských investícií v krajine.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top