Zamestnanosť v USA v súkromnom sektore sa zvýšila

Výrobný sektor USA vzrástol v novembri o 0,3 %

Konečne sú tu čísla o zamestnanosti v súkromnom sektore USA, ktoré ukázali negatívnu stránku trhu práce. V priebehu novembra pribudlo v súkromnom sektore americkej ekonomiky približne 127 000 pracovných miest. Trhy však v skutočnosti očakávali údaj 200 000, čo znamená, že nedávny údaj bol pre mnohých medvedím prekvapením.

V dôsledku tohto slabého čítania z amerického trhu práce zostal dolárový index v záporných hodnotách a naposledy sa obchodoval pod úrovňou 106,50.

127 000 nových pracovných miest a 7,6 % nárast miezd

Údaje zverejnila spoločnosť ADP (automatické spracovanie údajov) a poukázali na aktuálny stav amerického trhu práce. Hoci počet nových pracovných miest, ktoré pribudli v ekonomike, bol oveľa nižší, než očakával trh, predsa len sa objavila jedna dobrá správa. Na ročnej báze sa mzdy zvýšili o 7,6 %, čo bude pre spotrebiteľov priaznivé.

Nezabúdajme však, že aktuálna miera inflácie v USA sa pohybuje na úrovni 8,5 %! Takže zvýšenie miezd o 7,6 % stále nestačí ani na pokrytie inflácie, nieto ešte na zvýšenie spotrebiteľských výdavkov. Ale ako sa hovorí, aj malá podpora je lepšia ako žiadna.

Pokiaľ ide o dôvod, prečo je americký trh práce v takomto stave, odborníci sa domnievajú, že to súvisí s Fedom. Na začiatok treba povedať, že sprísňujúca politika Fedu negatívne ovplyvňuje tvorbu pracovných miest a tiež škodí rastu miezd. A v prípade Fedu ide o to, že to všetko robí s cieľom obmedziť infláciu.

V istom zmysle sa teda hospodárstvo USA dostalo do začarovaného kruhu inflácie a spomaľovania ekonomiky. Snaha pracovať na jednom z týchto problémov vystupňuje ten druhý!

Ďalším faktorom, ktorý treba vziať do úvahy, je, že americké spoločnosti nemajú náladu na hyperreformu. Výsledkom je, že z práce odchádza oveľa menej ľudí!

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top