Aktualizované 9 októbra, 2023 o 01:41 pm

Zásoby podnikov v USA v júni dosiahli 2 %

Zásoby podnikov v USA v júni dosiahli 2 %

Druhý mesiac po sebe zostal údaj o podnikových zásobách v USA nezmenený. To naznačuje, že americké spoločnosti sú opatrnejšie pri riadení svojich zásob, keďže očakávajú slabý dopyt. Pokiaľ ide o dôvody prognózy slabého dopytu, najväčším z nich je súčasná politika úrokových sadzieb v USA.

Podľa ekonómov sa v priebehu mesiaca očakával nárast podnikových zásob o 0,1 %. Skutočná hodnota však vyšla na úrovni 2,0 % medziročne, podobne ako v minulom mesiaci.

Medziročný nárast HDP v USA o 2,4%

Okrem toho aj investície do súkromných zásob prispeli počas 2. štvrťroka 2023 len k malému skoku HDP. Bolo to však zlepšenie vzhľadom na to, že investície do súkromných zásob mali počas 1. štvrťroka 2023 veľkú váhu. Celkovo sa hospodárstvo USA počas 2. štvrťroka 2023 medziročne zvýšilo o 2,4 %.

Ak sa pozrieme na čísla maloobchodných zásob, ich hodnota bola 0,7 %. To bolo v súlade s odhadmi stanovenými americkými úradmi a trhovými subjektmi. Len mesiac predtým maloobchodné zásoby poskočili o 0,6 %, čo hovorí o tom, že zásoby sa pomaly zvyšujú.

Podobne aj zásoby motorových vozidiel v júni vzrástli o 1,5 %, zatiaľ čo v predchádzajúcom mesiaci bol ich údaj na úrovni 2,7 %. Ak sa pozrieme na zásoby maloobchodného predaja bez automobilov, vyskočili o 0,3 % oproti prognózovaným 0,4 %.

Veľkoobchodné zásoby v USA sa zároveň znížili o 0,5 %. Kľúčové však je, že úroveň zásob hlavných výrobcov zostala nezmenená.

Ak by sme zohľadnili všetky tieto údaje, trvalo by zhruba 1 a pol mesiaca, kým by podniky vyprázdnili svoje regály.

Širší obraz, ktorý možno vyvodiť z nedávneho súboru údajov, predstavuje neistota týkajúca sa inflácie a úrokových sadzieb v USA. Veľké firmy sa obávajú, že sa blíži ďalšie zvyšovanie sadzieb, a preto sú opatrné, pokiaľ ide o úroveň ich zásob.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top