Zásoby ropy v USA sa zvýšili o 155 miliónov barelov Zásoby palív klesajú Eia

Obchodný deficit USA v novembri klesol o 2,0 %

Po týždňovom poklese zásoby ropy v USA opäť vzrástli. Na druhej strane, zásoby palivových produktov sa v rovnakom období znížili.

Podľa údajov zverejnených Úradom pre energetické informácie sa zásoby ropy celkovo zvýšili o 1,55 mil.

Len týždeň predtým zásoby surovej ropy klesli o 1,694 mil. barelov po tom, ako sa zvyšovali 10 týždňov po sebe. Podľa odborníkov bolo zvýšenie zásob ropy spôsobené sezónnou údržbou, ako aj akýmikoľvek inými poruchami, ktoré by mohli zastaviť spracovanie ropy v rafinériách.

Okrem toho menej náročné zimné obdobie znamenalo aj to, že spotrebitelia budú potrebovať menej ropy na vykurovanie budov. Aj to je teda faktor, ktorý vedie k menšej spotrebe ropy a prípadnému nárastu jej zásob.

Americké rafinérie pracujú na približne 88,2 % kapacity

Údaje EIA tiež odhalili, že rafinérie v USA pracujú len na 88,2 % kapacity. Za normálnych okolností sa stav zásob v tomto období zvyčajne blíži k 90 % a dokonca aj viac.

Podobne sa znížila aj produkcia benzínu, ktorá sa v priemere pohybovala len okolo 9,1 mil. barelov/deň. Produkcia palív z destilátov sa pohybovala v priemere len okolo 4,4 mil. barelov.

Keďže zima sa oficiálne končí takmer všade, domnievame sa, že spotreba ropy by mohla zaznamenať pokles. Na začiatok nebude potrebné vykurovať domy ani iné budovy.

Ďalším faktorom, ktorý podporuje väčšie hromadenie zásob ropy v USA, sú lacné ceny ropy vo svete. Nedávna banková kríza vyvolala medzi účastníkmi trhu obavy z likvidity, čo viedlo k poklesu cien ropy WTI.

Podobne aj dopyt z Číny nie je taký silný, ako pôvodne trh zohľadňoval… Takže aj to sú negatívne správy pre trh s ropou.

Stručne povedané, lacná ropa znamená pre americké úrady šancu vytvoriť si rezervy a potom ich použiť, kedykoľvek to budú považovať za potrebné.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top