Aktualizované 6 marca, 2023 o 07:42 am

Zemný plyn v teplom počasí stratil polovicu svojej hodnoty

Zemný plyn sa obchoduje na úrovni takmer 3,20 USD po tvrdeniach o nezamestnanosti v USA

Už viac ako päť týždňov sú kupujúci zemného plynu svedkami neustáleho poklesu ceny tejto komodity. Futures na vykurovacie palivo, ktoré sú kótované na newyorskej komoditnej burze, sa za týždeň znížili už o 5 %. Okrem toho to isté finančné aktívum za posledné 4 týždne stratilo 48 % svojej hodnoty.

Podľa odborníkov sú dôvodom menšej spotreby zemného plynu vysoké teploty napriek zimnému obdobiu. Jednoducho povedané, ľudia spotrebúvajú menej zemného plynu na vykurovanie budov, čo vedie k zníženému dopytu.

Jeden z najhorších mesiacov pre zemný plyn

Odborníci sa domnievajú, že súčasná situácia na trhu so zemným plynom je jednou z najhorších za dlhé obdobie. A v jadre problému je zima, ktorá je teplá! Áno, také vysoké teploty boli v zimnom období naposledy zaznamenané pred takmer 20 rokmi.

Kontrakt na plyn na február sa v piatok ustálil na úrovni približne 3,174 USD. A teraz ten istý kontrakt dosiahol cenu 3,11 USD, čo je 19-mesačné minimum.

Pri pohľade do budúcnosti panujú medzi býkmi zemného plynu obavy, že kontrakt dosiahne cenovú úroveň 2 USD. Zdá sa však, že podpora na úrovni 3 USD býkom vydrží!

Pokiaľ ide o analytikov, tí sú pre býkov zemného plynu stále svetlom nádeje za predpokladu, že príroda bude spolupracovať. A táto spolupráca musí tiež prísť rýchlo.

Do oficiálneho ukončenia sezóny máme ešte niekoľko zimných mesiacov, ako napríklad január, február a marec. Okrem toho najväčším faktorom, ktorý môže ovplyvniť ceny zemného plynu, je počasie. Ak sa ochladí, ľudia budú nútení spotrebovať viac plynu.

Všetko má však aj pozitívnu stránku – ľudia museli na vykurovanie svojich domovov minúť menej peňazí, čo je za predpokladu desaťročia vysokej inflácie dobré.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top