Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:14 pm

Žiadosti o podporu v nezamestnanosti v USA zostávajú stabilné na 20-mesačnej úrovni; predaj domov v máji vzrástol

Počet voľných pracovných miest v USA dosiahol najnižšiu úroveň za posledné tri roky

Podľa najnovších údajov počet ľudí, ktorí požiadali o dávky v nezamestnanosti, zostáva na 20-mesačnom maxime. Ide už o tretí týždeň po sebe, keď počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA zostáva na takejto vysokej úrovni.

Podľa odborníkov ide o skorý signál slabého trhu práce, keďže kampaň Fedu zameraná na sprísňovanie úverov konečne začala prejavovať svoje skutočné účinky.

Ak sa pozrieme na trh s bývaním, ten po minuloročnom narušení v dôsledku opatrení Fedu vykazuje známky stabilizácie. Existujúce domy sa však predávajú za oveľa nižšie ceny, čo nám napovedá, že oživenie na tomto trhu je veľmi neisté.

264 000 nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA

Podľa údajov BLS približne 264 000 občanov požiadalo o dávky z dôvodu, že nemajú prácu. Ak sa pozrieme na údaje o počte nezamestnaných z minulého týždňa, zdá sa, že číslo pre tento týždeň zostáva nezmenené.

Celkovo zostáva súčasná úroveň žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA na nezvyčajne vysokej úrovni. V skutočnosti bola takáto vysoká úroveň naposledy zaznamenaná len 2021. októbra.

Podľa nezávislých výskumných think tankov bol očakávaný medián počtu žiadostí o podporu v nezamestnanosti len 260 000, zatiaľ čo skutočný počet sa ukázal byť o 4 000 vyšší.

Počet ľudí, ktorí poberajú dávky, sa zároveň počas týždňa skutočne prepadol. Podľa najnovších údajov poberalo v štátoch dávky v nezamestnanosti približne 1,759 milióna ľudí.

Tieto protichodné čísla zároveň nastoľujú otázku, ktoré štatistiky skutočne vyjadrujú stav amerického trhu práce? Skutočná odpoveď je, že obe tieto čísla sú pravdivé a mali by sa posudzovať spoločne, a nie oddelene.

Okrem toho na americký trh práce bude pravdepodobne vplývať aj záväzok Fedu pokračovať v ďalšom zvyšovaní sadzieb o 50 bázických bodov. To znamená, že v najbližších týždňoch môžeme byť svedkami ďalšieho nárastu počtu žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top