Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:31 pm

Zlato stúpa pred zápisnicami Fedu, meď zostáva slabá kvôli problémom v Číne

Zlato (Xau/Usd) sa obchoduje pod úrovňou 2050 USD, keďže hrozí neistota.

V stredu zostali ceny zlata podporené, keďže investori čakajú na zápisnicu z júnového zasadnutia Fedu. Ceny medi medzitým klesli v dôsledku obáv z obchodnej vojny medzi USA a Čínou, ktorá by ovplyvnila globálny dopyt.

Počas posledných troch seáns zostal žltý kov silný a po minulotýždňovej strate podpory 1900 USD dokonca zaznamenal oživenie. Najväčším dôvodom tlaku na ceny zlata sú obavy z ďalšieho zvyšovania sadzieb zo strany Fedu.

V čase písania tohto článku bola spotová cena zlata na úrovni 1926,38 USD za uncu, zatiaľ čo futures na zlato sa obchodovali v blízkosti 1933,85 USD za uncu.

Zápisnica zo zasadnutia Fedu zostáva v centre pozornosti

Zdá sa, že hlavná pozornosť sa teraz sústreďuje na zápisnicu z posledných zasadnutí Fedu, keďže by poskytla viac informácií o tom, čo Fed plánuje.

Na poslednom zasadaní centrálna banka ponechala sadzby nezmenené, ale signalizovala ďalšie 2 zvýšenia sadzieb do konca roka 2023. Podľa Fedu je inflácia naďalej vysoká, čo si vyžaduje ďalšie kroky v podobe zvyšovania sadzieb.

Jerome Powell (predseda Fed-u) minulý týždeň na rôznych vystúpeniach a výpovediach tiež potvrdil ďalšie 2 zvýšenia sadzieb.

Ak sa pozrieme na ceny medi, tie sú pod tlakom po rozhodnutí Číny zablokovať vývoz výrobkov z germánia a gália. Oba tieto produkty sú nevyhnutné pre proces výroby čipov v USA.

Pri poslednej kontrole sa futures na meď obchodovali na úrovni takmer 3,7855 USD za libru a sú pod tlakom v dôsledku napätia medzi USA a Čínou. Tento krok Číny prichádza po rozhodnutí USA zablokovať vývoz rôznych technológií na výrobu čipov.

To vyvolalo obavy z narušenia globálneho dodávateľského reťazca teraz, keď Čína zablokovala aj he vývoz dôležitých nerastných surovín zo zemín s vysokou sadzbou do USA.

Tento krok Číny prichádza v čase, keď hospodárstvo krajiny už zápasí so slabým oživením. Podľa odborníkov akýkoľvek ďalší krok zo strany USA alebo Číny bude mať ďalší vplyv na ceny medi.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top