Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:31 pm

Zlato získava 5 %, ale podpora 1900 USD zostáva slabá

Zlato získava 5 %, ale podpora 1900 USD zostáva slabá

Zlatu sa po zisku 5 % podarilo prekročiť polročnú hranicu na spotovom a futures trhu. Odborníci sa však domnievajú, že podpora nachádzajúca sa na úrovni 1900 USD je vzhľadom na obavy z budúceho zvyšovania sadzieb zo strany Fedu naďalej slabá.

Ak sa pozrieme na predstihový kontrakt zlata na august na NYC, ustálil sa na úrovni okolo 1921 USD, čo je o 0,6 %, resp. približne o 11,50 USD viac. Okrem toho bolo minimum zlata počas seansy na úrovni 1908,15 USD, čo je vyššie ako podpora 1900 USD.

Podobne aj spotové zlato, ktoré sleduje ceny fyzického zlata, rástlo a naposledy sa obchodovalo na úrovni okolo 1919,76 USD, čo predstavuje zisk 0,6 %.

Čítanie indexu PCE podporuje ceny zlata

Čítanie indexu PCE ( Personal Consumption Expenditures) bolo v súlade s čítaním ekonómov, ktoré ukázalo, že inflácia sa spomaľuje. To spôsobilo, že nevýnosové aktíva, ako napríklad zlato, vzrástli.

Federálny rezervný systém totiž pozorne sleduje jadrový index PCE, ako aj celkový index PCE, aby mohol rozhodovať o svojej politike úrokových sadzieb. Ak sa pozrieme na celkový PCE, bol zaznamenaný na úrovni približne 6,39 %, zatiaľ čo jadrový PCE vzrástol o 4 %. Oba tieto indexy sa používajú na sledovanie inflácie a ich čítanie ukazuje, že expanzia inflácie je skutočne pomalá.

Musíme však brať do úvahy aj skutočnosť, že Fed nemôže tolerovať nič vyššie ako 2 % na ročnej báze. Preto sa dnes úroková sadzba v USA pohybuje v blízkosti 5 %, čo je jedna z najvyšších úrovní za niekoľko rokov.

Na záver možno konštatovať, že celkový obraz ekonomických údajov poukazuje na spomalenie inflácie, ktorá však stále zostáva vyššia ako cieľ Fedu. Podľa niektorých odborníkov sú hlavnými príčinami vysokej inflácie v posledných rokoch sektor bývania a zvýšené náklady na pracovnú silu.

Celkovo sa zdá, že akýkoľvek signál zo strany Fedu o ukončení jeho politiky zvyšovania sadzieb ešte viac posilní ceny zlata. Koniec koncov, už sme boli svedkami toho, že ceny zlata vyskočili len v nádeji na zníženie sadzieb po nedávnom čítaní inflácie.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top