Americký dolár na ústupe po zverejnení čínskych údajov

Americký dolár na ústupe po zverejnení čínskych údajov

Stredajšie zverejnenie čínskych údajov bolo lepšie, ako sa predpokladalo, a umožnilo tak čínskemu jenu dosiahnuť týždňové maximum. Čínske údaje zároveň zatlačili americký dolár do úzadia voči jüanu & ostatným menám.

Situácia na Blízkom východe sa naďalej vyhrocuje a negatívne vplýva aj na americký dolár. Odlev finančných prostriedkov z amerického dolára si nachádza cestu do zlata (XAU/USD), jüanu a ďalších aktív.

Podľa údajov dosiahol hospodársky rast Číny v 3. štvrťroku 2023 úroveň 1,3 %, čo je oproti 0,5 % rastu v 2. štvrťroku 2023 o krok viac. Rast v 3. štvrťroku bol zároveň vyšší ako prognóza 1 %, čo naznačuje, že čínska ekonomika naberá na tempe.

Priemyselná produkcia v 3. štvrťroku vyskočila

Počas 3. štvrťroka klesla v Číne aj nezamestnanosť, pričom priemyselná produkcia získala potrebný impulz. Jednoducho povedané, čínsky hospodársky motor teraz vykazuje známky oživenia a všetky ukazovatele dodávajú investorom optimizmus.

Vzhľadom na súčasné hospodárske ukazovatele Číny ekonóm UOB zo Singapuru uviedol, že cieľ 5-percentného rastu v tomto roku sa zdá byť dosiahnuteľný. Zároveň dodali, že existuje šanca, že rast Číny bude o niečo vyšší ako 5 %.

Po zverejnení údajov získali podporu aj ďalšie meny, ako napríklad novozélandský dolár (NZD) a austrálsky dolár (AUD). Pri poslednej kontrole sa AUD zvýšil o 0,2 % a obchodoval sa na úrovni takmer 0,6378, pričom rovnaké percento rastu zaznamenal aj NZD.

Najväčšou zaujímavosťou je jüan, ktorý sa voči USD obchoduje na úrovni takmer 7,2905 a nachádza sa na 1-týždňovom maxime. Hoci sa teraz pár posunul na úroveň 7,306, stále to znamená silu jüanu.

Deň predtým údaje o maloobchodných tržbách z USA posunuli výnosy vyššie a umožnili USD získať prevahu nad JPY. V dôsledku toho sa kurz USD/JPY naposledy nachádzal v blízkosti úrovne 149,68, pričom od úrovne 150,00 ho delilo len niekoľko pipov.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top