Inflacja w Niemczech w styczniu spadła do 3,1%

Inflacja w Niemczech w styczniu spadła do 3,1%

Podľa najnovších údajov z oficiálnych zdrojov bola miera inflácie v Nemecku v januári 2024 na úrovni 3,1. Tento údaj ukázal rýchlejší pokles inflácie, než predpokladali ekonómovia.

Pokles nemeckej inflácie je spôsobený nedávnym poklesom cien energetických produktov, napríklad ropy. Ak sa pozrieme na spotrebiteľské ceny v Nemecku, počas decembra vykázali medziročný nárast o 3,8 %.

Francúzska inflácia klesla na 3,4

Podľa ING sa nemecká inflácia znížila, takže sa zvýšili šance na skoré zníženie sadzieb ECB. Dodali však, že mnohé cenové tlaky by mohli ešte zvýšiť celkovú infláciu.

Francúzsko a Nemecko už zverejnili svoje údaje o inflácii za mesiac & a teraz je pred nimi inflácia eurozóny. Vo Francúzsku bola počas decembra zaznamenaná inflácia na úrovni 4,1 %, ktorá v januári klesla na 3,4 %.

Napriek solídnym údajom sa podľa niektorých odborníkov stále zisťuje, či údaje o inflácii z Nemecka & Francúzska stačia na to, aby určili smerovanie eurozóny. Zatiaľ sa očakáva, že údaj o inflácii počas januára v eurozóne dosiahne 2,8 %.

Ak teda inflácia v eurozóne vyjde na úrovni 2,8 %, bude to znamenať väčšie šance na zníženie sadzieb ECB na aprílovom zasadnutí.

Počas decembra bola inflácia v eurozóne na úrovni 2,9 %, čo znamená, že v januári 2024 sa očakáva pokles o -0,1 %. Po posledných údajoch jeden z tvorcov politiky ECB dodal, že to vyzerá tak, že sa im podarilo ovládnuť nenásytnú šelmu (infláciu).

V boji proti inflácii ECB zdvihla úrokovú sadzbu v zóne EÚ na historické maximum. Rok 2024 bude pravdepodobne rokom znižovania sadzieb, keďže podobné kroky sa očakávajú aj od ostatných centrálnych bánk.

Podľa Oxford Economics ich januárový údaj o inflácii utvrdil v tom, že ECB v apríli sadzby zníži.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top