Aktualizované 17 februára, 2023 o 12:41 pm

Americký dolárový index zažíva najhorší pokles za posledné 2 roky na základe fám o opätovnom otvorení Číny

Americký dolár na ústupe po zverejnení čínskych údajov

V piatok americký dolárový index stratil 1,3 % svojej hodnoty v dôsledku zvestí, že prísne čínske pravidlá o nulovom cle budú zrušené alebo zmiernené. Podľa dostupných údajov nezaznamenal dolárový index takýto prepad od marca 2020, čo svedčí o dôležitosti Číny v dnešnom hospodárstve.

Ak sa pozrieme na príčinu tohto poklesu USD, možno ju vysledovať až po konferenciu, ktorú zorganizovala spoločnosť Citigroup. Na tejto konferencii Zeng Guang (bývalý čínsky vedec) povedal, že politiky týkajúce sa chorôb prejdú výraznou zmenou. Vzhľadom na to, že v minulosti pracoval v Centre pre kontrolu a prevenciu chorôb (Čína), trhy brali jeho pripomienky vážne.

V dôsledku pripomienok Zeng Guana čínske akcie kótované v USA a Hongkongu prudko vzrástli. Podobne aj jüan (čínska mena) si voči USD pripísal 1,6 % a uzavrel na úrovni približne 7,185.

Čína pokračuje vo svojej akomodačnej politike

Od začiatku roka 2022 si USD pripísal viac ako 16 % v dôsledku zvyšovania sadzieb Federálnym rezervným systémom. Na druhej strane Čína napriek medvediemu tlaku na menu jüan naďalej pokračuje vo svojej akomodačnej politike.

A ak sa pozrieme na výkonnosť jüanu, v súčasnosti je voči USD na 15-ročnom minime. Takže napriek určitým krátkodobým ziskom voči USD je celková výkonnosť jüanu veľmi slabá. To nás však vedie aj k politike Číny udržiavať slabý jüan voči USD na obchodné účely. Aj preto prezident Trump obvinil Čínu, že zámerne udržiava slabý jüan, aby získala prevahu v obchode.

K mene jüan sa vyjadrila aj Čínska ľudová banka. Podľa guvernéra banky zostane jüan vyvážený a stabilný.

Ak sa pozrieme okolo seba, iné meny, napríklad Japonsko, v skutočnosti uskutočňujú intervencie na trhu, aby podporili svoju menu. Dočkáme sa podobného kroku aj zo strany Čínskej ľudovej banky? Na odpoveď na túto otázku si budeme musieť ešte niekoľko mesiacov počkať!

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top