Americký dolárový index zažíva najhorší pokles za posledné 2 roky na základe fám o opätovnom otvorení Číny

V piatok americký dolárový index stratil 1,3 % svojej hodnoty v dôsledku zvestí, že prísne čínske pravidlá o nulovom cle budú zrušené alebo zmiernené. Podľa dostupných údajov nezaznamenal dolárový index takýto prepad od marca 2020, čo svedčí o dôležitosti Číny v dnešnom hospodárstve.

Ak sa pozrieme na príčinu tohto poklesu USD, možno ju vysledovať až po konferenciu, ktorú zorganizovala spoločnosť Citigroup. Na tejto konferencii Zeng Guang (bývalý čínsky vedec) povedal, že politiky týkajúce sa chorôb prejdú výraznou zmenou. Vzhľadom na to, že v minulosti pracoval v Centre pre kontrolu a prevenciu chorôb (Čína), trhy brali jeho pripomienky vážne.

V dôsledku pripomienok Zeng Guana čínske akcie kótované v USA a Hongkongu prudko vzrástli. Podobne aj jüan (čínska mena) si voči USD pripísal 1,6 % a uzavrel na úrovni približne 7,185.

Čína pokračuje vo svojej akomodačnej politike

Od začiatku roka 2022 si USD pripísal viac ako 16 % v dôsledku zvyšovania sadzieb Federálnym rezervným systémom. Na druhej strane Čína napriek medvediemu tlaku na menu jüan naďalej pokračuje vo svojej akomodačnej politike.

A ak sa pozrieme na výkonnosť jüanu, v súčasnosti je voči USD na 15-ročnom minime. Takže napriek určitým krátkodobým ziskom voči USD je celková výkonnosť jüanu veľmi slabá. To nás však vedie aj k politike Číny udržiavať slabý jüan voči USD na obchodné účely. Aj preto prezident Trump obvinil Čínu, že zámerne udržiava slabý jüan, aby získala prevahu v obchode.

K mene jüan sa vyjadrila aj Čínska ľudová banka. Podľa guvernéra banky zostane jüan vyvážený a stabilný.

Ak sa pozrieme okolo seba, iné meny, napríklad Japonsko, v skutočnosti uskutočňujú intervencie na trhu, aby podporili svoju menu. Dočkáme sa podobného kroku aj zo strany Čínskej ľudovej banky? Na odpoveď na túto otázku si budeme musieť ešte niekoľko mesiacov počkať!

Scroll to Top