Aktualizované 9 októbra, 2023 o 01:40 pm

Austrália zaznamenala v 2. štvrťroku 2023 rast HDP o 0,4 %

Austrália zaznamenala v 2. štvrťroku 2023 rast HDP o 0,4 %

Najnovšie údaje z Austrálie ukazujú, že rast HDP v 2. štvrťroku 2023 bol približne 0,4 %. K tomu dochádza v čase, keď austrálska ekonomika prechádza výdavkami na infraštruktúru a silným vývozom.

Okrem toho vysoké úrokové sadzby tiež znížili infláciu a spôsobili, že sa otočila smerom nadol. Vysoké úrokové sadzby však vykompenzovali pozitívne účinky silného vývozu a výdavkov na infraštruktúru.

Ekonómovia očakávali rast na úrovni 0,3 %, zatiaľ čo skutočný rast HDP počas druhého štvrťroka sa ukázal byť 0,4 % (o 0,1 % vyšší). Počas 1. štvrťroka 2023 dosiahol rast HDP 0,2 %, čo opäť dokazuje, že nedávne čítanie bolo pozitívne.

Ak sa pozrieme na medziročný rast HDP Austrálie, dosiahol približne 2,1 %, čo je viac ako 1,7 %, ako sa predpokladalo. Podobne aj ročný rast HDP počas prvého štvrťroka 2023 bol takmer 2,3 %, čo je o niečo viac ako rast HDP v druhom štvrťroku.

Rast zostáva utlmený

Údaje o HDP boli z väčšej časti nad očakávania, ale zároveň ukázali, že rast zostáva tlmený. Preto by nebolo nesprávne povedať, že druhý štvrťrok bol pokračovaním prvého štvrťroka, keďže austrálska ekonomika čelí prostrediu vysokých úrokových sadzieb a vysokej inflácie.

Inflácia v Austrálii dosiahla svoj vrchol v júni a odvtedy sa posúva smerom nadol. V dôsledku toho RBA teraz váhavo zavádza nové zvyšovanie sadzieb, nemôžeme však ignorovať skutočnosť, že úrokové sadzby zostávajú veľmi vysoké.

Jedným z najväčších faktorov, ktoré pomohli rastu HDP dostať sa do kladných čísel, bola kladná obchodná bilancia. Počas 2. štvrťroka zaznamenali ceny vývozu pokles, ale napriek tomu dokázali podporiť ekonomiku. Okrem toho k dosiahnutiu prebytku obchodnej bilancie Austrálie počas 2. štvrťroka prispeli aj zahraniční turisti.

Pokiaľ ide o budúcnosť, akékoľvek veľké zmeny v raste HDP budú naďalej vylúčené, kým RBA nezavedie zníženie sadzieb. Koniec koncov, prostredie vysokých úrokových sadzieb nie je ideálne pre výrobné a iné odvetvia hospodárstva.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top