Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:51 pm

Ázijské meny klesajú pred Fedom

Ázijské meny klesajú pred Fedom

Počas pondelkovej obchodnej seansy bola väčšina ázijských mien na ústupe v dôsledku toho, že obchodníci uprednostňovali americký dolár. Okrem toho náladu obchodníkov ovplyvnilo aj nadchádzajúce zasadanie Fed-u, keďže hľadajú bezpečie v USD.

Podobne medvedí bol aj čínsky jüan, keďže sa čoraz častejšie objavujú zvesti o znížení sadzieb Čínskou ľudovou bankou.

Juan na 6-mesačnom minime

Celkovo čínsky jüan voči americkému doláru stratil 0,2 % a dotkol sa úrovne 7,1451 (6-mesačné minimum). Stalo sa tak v čase, keď väčšina čínskych štátnych bánk začala zavádzať zníženie sadzieb na vklady v CNY.

Tento krok sa považuje za signál, že aj čínska centrálna banka ešte tento mesiac oznámi zníženie sadzieb. Vzhľadom na to, že hospodársky rast v Číne nie je na úrovni, šance na zníženie sadzieb sa mnohonásobne zvýšili.

Ak sa pozrieme na ekonomické údaje za posledné dva mesiace, aj hospodárske oživenie v Číne sa po COVID-19 zastavilo. Údaje o inflácii a podnikateľskej aktivite celkovo vykazujú nelichotivé výsledky.

Ak sa poobzeráme okolo seba, v pondelok stratila približne 0,5 % aj juhokórejská mena, čo signalizuje oslabenie ázijských devízových trhov. Podobne aj austrálsky dolár (AUD) klesol o 0,1 %, zatiaľ čo taiwanský dolár si za deň pripísal 0,4 %.

Celková téma na ázijskom devízovom trhu má medvedí charakter, keďže sa blíži nadchádzajúce zasadnutie Fed-u naplánované o niekoľko dní. Z väčšej časti sa očakáva, že Fed ponechá svoje sadzby na stabilnej úrovni po tom, čo sa viac ako rok venoval zvyšovaniu sadzieb.

Akékoľvek zníženie alebo dokonca zvýšenie sadzieb sa však bude považovať za prekvapenie, a tak otrasie devízovými trhmi na celom svete. Teoreticky bude zníženie sadzieb v tejto fáze pre dolár medvedím faktorom, zatiaľ čo zvýšenie sadzieb bude pre dolár býčím faktorom.

Okrem toho, v priebehu niekoľkých dní pred zasadnutím Fedu budú zverejnené aj údaje o inflácii, ktoré pravdepodobne ovplyvnia rozhodnutie Fedu.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top