Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:35 pm

Caixin PMI v júni dosiahol 53,9 bodu, čo poukazuje na slabý miestny dopyt

Caixin PMI v júni dosiahol 53,9 bodu, čo poukazuje na slabý miestny dopyt

Caixin PMI, ktorý je meradlom rastu čínskeho sektora služieb, rástol oveľa pomalším tempom, než očakával trh. Caixin PMI za jún dosiahol hodnotu 53,9, pričom trh očakával hodnotu 56,2.

Len mesiac predtým bol údaj Caixin PMI na úrovni 57,1, čo hovorí o tom, že sektor služieb namiesto udržateľného rastu klesá. Podľa odborníkov slabý domáci dopyt a slabý vývoz sťažujú Číne hospodárske oživenie.

Caixin PMI: Najhoršie čítanie v roku 2023

Celkovo bol júnový údaj Caixin PMI jedným z najhorších od začiatku roka 2023 a poukázal na vážnosť situácie.

Počas júna bol zaznamenaný nárast ponuky a dopytu, ale tempo nebolo dostatočne silné na to, aby posunulo index Caixin PMI vyššie.

V tom istom mesiaci sa v Číne zvýšil aj cestovný ruch, ktorý však poskytol sektoru služieb len obmedzený impulz. Čínska vláda zároveň pokračovala v stimulačných opatreniach na podporu miestneho dopytu.

Všetky zníženia sadzieb, injekcie likvidity a ďalšie opatrenia však na oživenie rýchleho hospodárskeho rastu krajiny nestačia.

Podľa popredných ekonómov indexy, ktoré merajú nové objednávky a podnikateľskú aktivitu, zostali nad hranicou 50 už šiesty mesiac po sebe. Stále však zostáva na jednej z najnižších hodnôt, ktoré boli naposledy zaznamenané len v decembri a januári.

Podľa údajov Caixin PMI sa aktivita v nevýrobnej a výrobnej sfére počas júna spomalila.

Rovnaké výsledky ako Caixin PMI odhalil aj ďalší oficiálny prieskum, čo uvedeným zisteniam dodáva na dôveryhodnosti.

Pri pohľade do budúcnosti je teraz ohrozené oživenie najväčšej ázijskej ekonomiky, čo spôsobí šokové vlny po celom svete. Koniec koncov, už tretí mesiac po sebe došlo v Číne k poklesu výrobnej aktivity.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top