Ceny ropy začnú rok 2024 v červených číslach v súvislosti s obavami o dodávky

Ceny ropy začnú rok 2024 v červených číslach v súvislosti s obavami o dodávky

Prvý deň roka 2024 nebol pre ropu taký šťastný, keďže zostala pod tlakom. Od prerušenia dodávok v Červenom mori až po menšie šance na zníženie sadzieb, situácia v roku 2024 vyzerá pre ropu nevýhodne.

Ropu Brent možno vidieť na úrovni okolo 75,89 USD s poklesom o – 1,15 USD. Podobne jej americký náprotivok (WTI) uzavrel deň na úrovni približne 70,83 USD, pričom klesol o takmer 1,27 USD.

Silnejší dolár a neistota Fedu

Hlavným dôvodom poklesu cien ropy (spotových a budúcich) je situácia v oblasti úrokových sadzieb Fedu v roku 2024. Od rečí o skoršom znížení sadzieb až po komentáre o ich neznižovaní v krátkodobom horizonte, trh potrebuje objasnenie!

Pre tých, ktorí nerozumejú vzťahu medzi ropou & a úrokovými sadzbami, má to súvislosť so spotrebiteľským dopytom. Nižšie úrokové sadzby podporia ekonomické aktivity, čo následne zvýši dopyt po rope.

Ďalšou vecou, ktorá sťažuje situáciu cien ropy, je silná zelená bankovka. Okrem toho sú pod tlakom aj americké akcie, čo je tiež faktor, ktorý stojí za negatívnym tlakom na ceny ropy. Jednoducho povedané, silnejšia zelená bankovka (USD) môže investorom sťažiť nákup ropy za cudziu menu.

Po incidente v Červenom mori bol zaznamenaný rast cien ropy o 2 USD. Teraz však účinky dočasného prerušenia dodávok pominuli, keďže trh s ropou vykazuje známky korekcie.

Napriek tomu všetkému zostáva nesporným faktom, že ropa stále poháňa naše moderné hospodárstvo. Hoci prechod na zelenú energiu nabral na obrátkach, je potrebné viac, aby ropa nahradila ropu ako hlavný motor svetového hospodárstva.

V tejto súvislosti a v súvislosti s nadchádzajúcim znížením dodávok sa ceny ropy počas zvyšku roka 2024 pravdepodobne zvýšia.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top