Čo je Polkadot Dot

Čo je Polkadot Dot

Gavin Wood, spoluzakladateľ spoločnosti Ethereum, ktorý vytvoril aj dnes už bežnú frázu Web3, založil spoločnosť Polkadot. Wood a Peter Czaban založili v roku 2017 nadáciu Web3 Foundation po tom, ako v roku 2016 vydali bielu knihu o Polkadote. Predajom tokenov DOT následne organizácia získala 145 miliónov dolárov na vývoj protokolu. V roku 2019 sa uskutočnil ďalší súkromný predaj.

Sieť Polkadot bola pôvodne spustená v máji 2020 a v nasledujúcich mesiacoch vyšli ďalšie technologické aktualizácie. Keď bolo v decembri 2021 sprístupnených päť parachainov, Polkadot sa považoval za úplne spustený.

Vďaka Polkadotu môžu medzi sebou komunikovať aj blockchainové projekty s veľkými rozdielmi. Polkadot je totiž sieť sietí. Parachainy, čiže prispôsobené blockchainy s vlastnými funkciami a menami, sú spôsobom, ako to robí. Sieť vznikla ako výsledok protokolu Ouroboros, ktorý slúžil aj ako inšpirácia pre Cardano a používal rovnaký konsenzuálny proces proof-of-stake (PoS) (ADA).

Parachainy sú v podstate proof-of-stake (PoS) blockchainy, ktoré môžu fungovať nezávisle a majú rozsiahle možnosti prispôsobenia vlastníkov. Sústreďujú sa na softvér so špecializovanými funkciami a samostatnou programovacou logikou. Tieto reťazce fungujú ako vrstva riadenia siete a ako nástroj na správu. Reléový reťazec má na starosti dosahovanie konsenzu a zabezpečuje vykonávanie transakcií; overuje údaje a zabezpečuje ich zrozumiteľnosť.

Okrem toho má Polkadot mosty, ktoré spájajú blockchainy a umožňujú prenos údajov medzi nimi. Interoperabilita sa vytvára prostredníctvom mostov. Okrem toho sa dá využiť na prepojenie s inými sieťami, ako sú Ethereum a Bitcoin (BTC). Parathreads, zmenšená forma parachainov, ktorá funguje na báze pay-as-you-go, je ďalšou zložkou siete. Pre blockchainy, ktoré nevyžadujú neustály prístup k sieti Polkadot, je užitočná.

Polkadot mnohí považujú za jednu z najsľubnejších sietí budúcnosti, pretože jej cieľom je poskytnúť základ pre spôsob výmeny hodnôt online. Táto iniciatíva je síce ešte len v počiatočnom štádiu, ale existuje veľa povzbudivých náznakov, ktoré poukazujú na možnosť, že smer, ktorým sa vydala, sa môže stať normou pre výmenu hodnôt.

V porovnaní s 30 transakciami za sekundu v Ethereu dokáže Polkadot spracovať odhadom 1 000 transakcií za sekundu. Priepustnosť transakcií Polkadotu môže byť obmedzená na 1 milión transakcií za sekundu.

Od roku 2022 boli na parachainoch spracované milióny transakcií.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top