Aktualizované 17 februára, 2023 o 12:35 pm

Euro na 9-mesačnom maxime po správach o ďalšom zvyšovaní sadzieb

Taliansky minister Giorgetti varuje Ecb pred rizikom recesie

Pár EUR/USD je na najvyššej úrovni za posledných 9 mesiacov, čo svedčí o sile eura voči doláru. Zdá sa, že aktuálne ekonomické údaje z USA sú naklonené holubičiemu výhľadu Fedu, a tak ťahajú americký dolár nadol.

Okrem toho aj Európska centrálna banka (ECB) vyslala signály, že bude pokračovať v cykloch zvyšovania sadzieb. Na jednej strane tu teda máme býčiu ECB a na druhej strane správy, ktoré poukazujú na holubičí Fed.

Pár EUR/USD sa naposledy obchodoval na úrovni 1,0862 USD, pričom za celý deň vzrástol o 0,7 %. Predtým sa EUR/USD dostal najvyššie na úroveň 1,0887 USD, aby potom o niečo ustúpil.

Inflácia v USA sa spomaľuje

Nedávny vývoj na páre EUR/USD prichádza v čase, keď dostávame správy o inflácii z USA. Podľa týchto správ bola cenová inflácia v USA oveľa slabšia, ako sa očakávalo na trhu. Okrem toho boli sklamaním aj údaje o maloobchodných tržbách, ktoré tiež ochladia infláciu.

Tieto údaje však zároveň naznačujú, že ekonomika USA sa spomaľuje, a tak ovplyvnia aj tempo rastu amerického HDP.

Okrem toho po údajoch o inflácii prudko klesli aj výnosy amerických dlhopisov, čo malo tiež negatívny vplyv na americký dolár.

Dvojročné americké dlhopisy sa zvyčajne považujú za vysoko korelované s úrokovou politikou Fedu. A v poslednom čase tiež klesol o 9 bázických bodov a dosiahol hodnotu 4,11 %. Podľa odborníkov ide o najnižšiu úroveň od začiatku októbra. A desaťročný dlhopis, ktorý je v USA naviazaný na dlhodobú infláciu, tiež klesol a dosiahol 3,40 %.

Ak sa inflácia v USA ďalej ochladí, bude to pre americký dolár zlá správa. Naopak, americké akcie budú zo slabšieho dolára profitovať a v roku 2023 môžu zaznamenať oživenie!

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top