Goldman Sachs tvrdí, že zvýšenie sadzieb Fedu v marci je veľmi nepravdepodobné

Goldman Sachs: Je to dobrá príležitosť na kúpu.

Po zlyhaní banky Silicon Valley Bank (SVB) zmenili analytici Goldman Sachs svoj výhľad na nadchádzajúce marcové zvýšenie sadzieb.

Podľa Goldman Sachs americký Federálny rezervný systém po zlyhaní jednej z veľkých amerických bánk už nebude môcť zaviesť nové zvýšenie sadzieb. V posledných dňoch totiž skrachovala aj ďalšia veľká banka známa pod názvom Signature Bank.

V takomto nepriaznivom prostredí pre americký bankový sektor bude nové zvýšenie sadzieb predstavovať pre americkú ekonomiku ešte väčší tlak. Po nedávnych udalostiach sa totiž zvýšila aj hospodárska neistota.

Predtým banka Goldman Sachs predpovedala na nadchádzajúcom marcovom zasadaní zvýšenie sadzieb o 25 bázických bodov.

Americké regulačné orgány sa snažia upokojiť verejnosť

Aj americké regulačné orgány vedia, že súčasná situácia nie je pre bankový sektor a celú americkú ekonomiku dobrá. Preto ubezpečili klientov Silicon Valley Bank o prístupe a bezpečnosti ich fondu.

Analytici sa domnievajú, že regulačné orgány museli poskytnúť vážnu likviditu, aby zvládli odlev vkladov v postihnutých bankách. Tento krok zároveň zabránil tomu, aby dôvera vkladateľov po krachu ešte viac klesla.

Pokiaľ ide o nadchádzajúce zasadnutia v máji, júni a júli, analytici Goldman Sachs stále veria v zvýšenie sadzieb o 25 bázických bodov. To naznačuje, že odborníci sa domnievajú, že nedávny krach bánk je len krátkodobou komplikáciou pre americkú ekonomiku.

Po obnovení prognózy sa bude koncová sadzba v USA pohybovať niekde medzi 5,25 % a 5,5 %. Ak sa však súčasná situácia ďalej zhorší a padnú niektoré ďalšie banky, ďalšie zasadnutia Fed-u V máji, júni a júli tiež nepovedú k zvýšeniu sadzieb.

Podobne aj banková kríza v USA by mohla otvoriť dvere ďalším problémom aj v globálnom bankovom sektore. Moderný bankový sektor je totiž tak prepojený, že môže byť ťažké odstrániť každé riziko.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top