Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:15 pm

Index podnikateľskej aktivity v USA dosiahol v júni 53 bodov

Obchodný deficit USA v novembri klesol o 2,0 %

Podľa najnovších údajov o podnikateľskej aktivite v USA bol rast v tomto smere jeden z najpomalších za posledné tri mesiace. Podľa odborníkov je dôvodom pomalého rastu americkej podnikateľskej aktivity pokles v amerických továrňach.

Okrem toho sa kompozitný index nákupných manažérov od spoločnosti S&Global počas júna zvýšil len o 1,3 bodu. Po tomto náraste sa index dotkol 53 bodov, čo naznačuje rast.

Vo všeobecnosti platí, že každý údaj nad 50 bodov naznačuje rast, zatiaľ čo údaj pod 50 bodov je znakom poklesu. V tomto prípade podnikateľská aktivita v USA rastie, ale oveľa pomalším tempom, než sa od takej veľkej ekonomiky, akou sú USA, očakáva.

Správa tiež zdieľala zmiešané signály o inflácii, keďže ceny vstupov do tovární klesajú, zatiaľ čo ceny vstupov pre poskytovateľov služieb sa v súčasnosti nachádzajú na 5-mesačnom maxime. Okrem toho sa prijaté ceny teraz nachádzajú na jednej z najnižších úrovní za posledné dva roky!

Dopyt po službách zostáva stabilný

Hoci sa rast v továrňach zhoršil, sektor služieb zostáva vďaka zdravému dopytu silný. Ak sa pozrieme na ukazovateľ výroby, ten sa teraz nachádza na 6-mesačnom minime, čo nám napovedá, že kontrakcia je už za rohom.

Po pohľade na údaje je zrejmé, že k rastu najviac prispieva sektor služieb. To vyvoláva otázku, či je sektor služieb dostatočne odolný, aby čelil zvyšovaniu sadzieb a poklesu výroby, alebo nie!

Ak sa pozrieme na Európu, hospodársky rast sa počas júna zastavil, pričom index nákupných manažérov EÚ skĺzol k hodnote 50,3 (5-mesačné minimum). Okrem toho majú problémy aj továrne v Nemecku a Francúzsku, čo nám napovedá, že ide skôr o globálny hospodársky problém.

Dôležité je tiež poznamenať, že výrobný sektor v USA zápasí s problémami kvôli všetkým zvýšeniam sadzieb v USA za posledných niekoľko rokov!

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top