Indický inflačný cieľ zostáva nezmenený na úrovni 4 %

Indický inflačný cieľ zostáva nezmenený na úrovni 4 %

Výbor pre menovú politiku (MPC) v Indii rozhodol ponechať cieľ pre maloobchodnú infláciu na nezmenenej úrovni 4 %. Podľa jedného z odborníkov je komfortnou zónou pre centrálnu banku inflácia v pásme 2 % až 6 %.

Odborníci tiež dodali, že snaha o spomalenie inflácie automaticky neznamená, že úrokové sadzby zostanú na vyššej úrovni dlhší čas.

Trend inflácie vykazuje klesajúcu trajektóriu

Za posledných 12 mesiacov sa inflácia udržala nad hornou hranicou 6 % celkovo päťkrát. V ostatných siedmich mesiacoch sa však inflácia pohybovala v rozmedzí 4 – 6 %. V septembri sa inflácia v Indii dotkla 5 %, najmä v dôsledku prudkého nárastu cien potravín.

Pred niekoľkými mesiacmi sa MPC zamerala najmä na zabezpečenie zníženia inflácie do pásma 2 – 6 % a tento cieľ sa nakoniec podarilo dosiahnuť. Teraz sa pozornosť presunula na ďalšie znižovanie inflácie tak, aby dosiahla dolnú hranicu pásma.

Indická centrálna banka použila vyššie úrokové sadzby spolu s niekoľkými ďalšími nástrojmi na obmedzenie inflácie v krajine. Teraz sa zameriava najmä na zníženie (ročnej) inflácie na úroveň okolo 4 %.

Indická centrálna banka tento mesiac zorganizovala zasadnutie, na ktorom rozhodla o svojej politike úrokových sadzieb. Po zasadaní sa členovia rozhodli úrokovú sadzbu nemeniť, ale spomenuli, že je naďalej odhodlaná dosiahnuť 4-percentný inflačný cieľ.

Hoci jadrová inflácia priniesla v posledných mesiacoch niekoľko šokov, celkový vývoj signalizuje zmiernenie inflácie.

Podľa analytikov reálna úroková sadzba v Indii na úrovni 1 % zabezpečí, že inflácia bude naďalej udržateľne klesať. Po dosiahnutí inflačného cieľa sa spolu s reálnou úrokovou sadzbou zníži aj repo sadzba (nominálna) v Indii.

Pri zohľadnení všetkých týchto skutočností bude všetko závisieť od toho, ako sa bude vyvíjať situácia v oblasti inflácie spolu s cieľom stanoveným centrálnou bankou.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top