Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:30 pm

Japonský jen klesá v dôsledku intervencií Euro zostáva slabé v prostredí pomalého hospodárstva

Japonský jen (JPY) sa nakrátko dotkol hodnoty 150 a potom ustúpil

V pondelok japonský jen (JPY) klesol voči americkému doláru na 8-mesačné minimum v súvislosti s rozhovormi o možnej intervencii zo strany Bank of Japan. Na druhej strane, mena euro je tiež slabá v dôsledku obáv z pomalého hospodárskeho rastu v Číne, Európe a ďalších častiach sveta.

S blížiacimi sa sviatkami 4. júla sa americký dolár (USD) posunul vyššie, keďže údaje poukazujú na zlepšenie spotrebiteľských výdavkov a inflácie.

Jen (JPY) klesol oproti americkému doláru o 0,37 %

Japonský jen (JPY) celkovo stratil 0,37 % svojej hodnoty voči americkému doláru a naposledy sa obchodoval na úrovni 144,86. Podľa odborníkov súčasná úroveň kurzu USD/JPY odhaľuje, že japonský jen je voči americkému doláru na niekoľkomesačnom minime, keďže takáto úroveň bola naposledy zaznamenaná len v novembri 2022.

Počas prvých šiestich mesiacov roka 2023 si pár USD/JPY pripísal 9 %, čo je prejavom sily USD a slabosti JPY. Teraz, keď je JPY na historickom minime, sa šance na intervenciu na menovom trhu zo strany BoJ výrazne zvýšili.

Podľa vedúceho devízového výskumu banky HSBC je teraz jen (JPY) na intervenčnom zozname. Zároveň dodali, že pozornosť sa teraz bude sústreďovať na rast miezd v Japonsku, ktorý má byť zverejnený v najbližších dňoch.

V septembri 2022 japonská centrálna banka podporila jen, čo sa stalo prvýkrát od roku 1998. Len o mesiac neskôr BoJ intervenovala opäť, keďže JPY sa voči americkému doláru obchodoval na 32-ročnom minime.

Ak sa pozrieme na euro, zaťažujú ho obavy z pomalého hospodárskeho rastu na celom svete. Koniec koncov, správy prichádzajúce z Číny odhaľujú, že aj táto ekonomická veľmoc má problémy udržať krok so životaschopným hospodárskym rastom.

Nedávny prieskum odhalil, že rast aktivity tovární v Číne sa spomalil. Nálady a ekonomické ukazovatele prichádzajúce z Číny zároveň odhaľujú pomalý rast, ktorý tlačí euro nadol.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top