Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:10 pm

Kanadská inflácia počas júla vzrástla na 3,3 %, väčšia šanca na zvýšenie sadzieb

Kanadské hospodárstvo sa v 2. štvrťroku 2023 znížilo o 0,2 %

Podľa najnovších údajov z Kanady bola v júli zaznamenaná ročná inflácia v krajine na úrovni 3,3 %. Podobne aj ostatné základné ukazovatele používané na meranie inflácie v Kanade zostávajú zvýšené.

Preto sa v súčasnosti čoraz viac odborníkov domnieva, že Bank of Canada na najbližšom zasadnutí pravdepodobne predstaví nové zvýšenie sadzieb. Podobne aj nedávne čítanie poukazuje na to, že inflácia v Kanade zostáva napriek všetkým nedávnym opatreniam naďalej tvrdohlavo vysoká.

Podľa nedávneho prieskumu medzi ekonómami sa očakávalo, že inflácia v Kanade bude počas júna vyššia ako 3,0 % z predchádzajúcej hodnoty 2,8 %. Podobne aj index spotrebiteľských cien medzimesačne vyskočil o 0,6 %, zatiaľ čo prognóza počítala len s 0,3-percentným skokom.

Kanada: Stredná hodnota indexu spotrebiteľských cien za júl bola 3,65 %.

Bank of Canada používa na hodnotenie aktuálnej úrovne inflácie aj CPI-trim a CPI-medián. Priemerná hodnota týchto ukazovateľov bola počas júla zaznamenaná na úrovni 3,65 %, pričom ešte pred mesiacom sa pohybovala okolo 3,70 %.

Po zhodnotení situácie ekonóm Scotiabank uviedol, že inflácia v Kanade v súčasnosti čelí viacerým rizikám. Preto tiež dodal, že cyklus zvyšovania sadzieb v Kanade sa ešte zďaleka neskončil.

Ak sa poobzeráme okolo seba, aj peňažné trhy predpovedajú zvýšenie sadzieb na septembrovom zasadnutí. Šanca na zvýšenie sadzieb zo strany BoC sa zatiaľ pohybuje okolo 35 %, pričom pred zverejnením údajov o inflácii bola skoršia hodnota 27 %.

Po zverejnení údajov sa CAD (kanadský dolár) voči USD naposledy nachádzal na úrovni 1,3456, pričom klesol o 0,1 %. Predtým bol pár USD/CAD naposledy zaznamenaný na úrovni 1,35, čo bolo 1-týždňové minimum.

Kanadská centrálna banka (Bank of Canada – BoC) očakávala v júli infláciu na úrovni blízko 3 %, pričom dlhodobý cieľ do roku 2025 by sa mal pohybovať blízko 2 %. Po nedávnom čítaní sa však zdá, že veci sa nevyvíjajú v prospech krátkodobých a dlhodobých cieľov BoC (Bank of Canda).

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top