Libra (GBP) a euro (EUR) na 6-mesačných minimách voči americkému doláru

Libra (GBP) a euro (EUR) na 6-mesačných minimách voči americkému doláru

Počas stredajšej seansy sa americkému doláru podarilo dosiahnuť 10-mesačné maximum a stlačiť GBP a EUR na 6-mesačné minimá. Japonský jen (JPY) sa zároveň dostal aj do intervenčného teritória BoJ. To všetko je spôsobené skutočnosťou, že americké úrady nezmenia súčasné vysoké úrokové sadzby.

Hoci sa nedávno zaznamenal určitý výpredaj výnosov amerických T-bondov, odvtedy sa stabilizovali. Rovnako nemôžeme ignorovať skutočnosť, že výnosy T-bondov na úrovni len o niečo nižšej ako ich 16-ročné maximá. To je hlavný dôvod, prečo zelená bankovka (USD) ukazuje svoje svaly voči GBP, JPY a ďalším menám.

EUR a GBP klesli o 0,3 % a 0,2%

Euro (EUR) sa voči USD obchodovalo v blízkosti úrovne 1,0534 s poklesom o 0,3 %. Tieto úrovne boli naposledy zaznamenané len 15. marca & znamenajú tak výraznú zmenu trendu eura.

Ak bude euro pokračovať v tomto trende, do konca septembra stratí 3 % svojej hodnoty. Podobne aj posledný štvrťrok bude pre euro jedným z najhorších v roku 2023.

Pri bližšom pohľade na britskú libru (GBP) zistíme, že tiež klesla o 0,2 % a v súčasnosti sa obchoduje na úrovni blízko 1,2134. Na štvrťročnej báze je GBP pripravená stratiť 4 % svojej hodnoty.

Okrem toho sa index USD v súčasnosti obchoduje v blízkosti úrovne 10,649 (10-mesačné maximum) a predstavuje spoločnú silu dolára voči ostatným menám.

Podľa hlavného stratéga spoločnosti Nordea trhy v súčasnosti pevne veria vo vyššie úrokové sadzby a vyššie výnosy dlhopisov na dlhší čas. To je kľúčový faktor, ktorý posiela americký dolár vyššie. Zároveň dodali, že aj nedávny 4,5 % výnos 10-ročných dlhopisov je jedným z najvyšších za posledných niekoľko rokov.

Podľa predstaviteľov Fed-u nemožno vylúčiť ďalšie zvyšovanie sadzieb, ak si to bude vyžadovať stav! V tomto smere je teda sentiment rozhodne jastrabí, a preto tlačí EUR & GBP nadol.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top