Malá šanca na uvoľnenie austrálskeho trhu práce Commerzbank

Sentiment spotrebiteľov v Austrálii sa po zvýšení sadzieb mení na kyslý

Podľa analytikov Commerzbank je veľmi malá pravdepodobnosť, že správa o trhu práce poskytne austrálskemu doláru akúkoľvek podporu. Dali jasne najavo, že údaje o zamestnanosti v Austrálii budú mať na austrálsky dolár výrazný vplyv.

Ak trh práce odhalí, že nezamestnanosť rastie, bude to znamenať tlak na AUD. V priebehu decembra miera zamestnanosti klesla. V dôsledku toho miera nezamestnanosti v Austrálii dosiahla 3,5 %.

Rastúca nezamestnanosť bude vyvíjať tlak na AUD

Zatiaľ sa očakáva, že miera nezamestnanosti dosiahne svoj vrchol niekde v rozmedzí 3,75 % až 4 % a potom bude klesať. Ak však miera nezamestnanosti začne stúpať ešte vyššie, bude to znamenať tlak na AUD.

Silná situácia na trhu práce v Austrálii v podstate znamená, že RBA môže urobiť oveľa viac pre skrotenie inflácie. Konečný výsledok bude podporný pre austrálsky dolár (AUD).

Zatiaľ sa však zdá, že analytici Commerzbank sa domnievajú, že nezamestnanosť v krajine v najbližších mesiacoch ešte porastie. To znamená, že RBA by mohla znížiť rozsah svojho budúceho zvyšovania sadzieb alebo dokonca zaviesť dočasné zníženie sadzieb, aby podporila trh.

Ak to neviete, politika úrokových sadzieb nastavená RBA zohráva kľúčovú úlohu pri sile alebo slabosti trhu práce. Vo všeobecnosti platí, že vyššie úrokové sadzby oslabujú austrálsku ekonomiku a zvyšujú mieru nezamestnanosti.

Naopak, nízke úrokové sadzby podporujú austrálsku ekonomiku a znižujú celkovú mieru nezamestnanosti v krajine.

V súčasnosti je úroková sadzba v Austrálii stanovená na úrovni 3,35 %, čo je najvyššia úroveň za takmer desať rokov. Podľa údajov bola takáto vysoká úroková sadzba naposledy zaznamenaná len niekedy okolo roku 2012, čo hovorí o tom, že situácia je veľmi napätá.

A to všetko sa robí s cieľom kontrolovať infláciu v krajine. Momentálne je inflácia v Austrálii na úrovni 7,8 % r/r a RBA sa snaží túto beštiu skrotiť.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top